7. března 2017 16:00, aktualizováno  18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie po zásahu v TSK obvinila tři lidi a jednu firmu. Jde o veřejné zakázky

V sídle pražské Technické správy komunikací (TSK) v Praze 1 zasahovali 7.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V sídle pražské Technické správy komunikací (TSK) v Praze 1 zasahovali 7.... | foto: ČTK

PRAHA Národní centrála proti organizovanému zločinu v úterý obvinila tři lidi a jednu firmu ze sjednání výhody v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek pražské Technické správy komunikací (TSK). Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to uvedl žalobce Jiří Pražák. Policie provádí v souvislosti s trestním stíháním prohlídky v Praze i jiných městech.

Zhruba dvacet policistů v úterý zasahovalo v sídle Technické správy komunikací v Praze. Podle informací serveru E15.cz policisté nejprve obsadili vrátnici, aby služba nemohla nikoho varovat. Policisté zasahovali i v budově Centrální dispečinku v Ulici Na bojišti. Kauzou se zabývá policejní odbor závažné hospodářské trestné činnosti.

Informaci o policistech v budově v ulici Řásnovka potvrdila pro E15 mluvčí TSK Barbora Lišková. „Je tady policie. Nic víc ale nevím,“ uvedla. „Situaci nebudeme nijak komentovat. Policistům samozřejmě poskytujeme plnou součinnost,“ dodala později.

„Náš útvar k těmto otázkám nebude podávat žádné informace,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Podle serveru Tíseň.tv jsou policisté i v budově Centrálního dispečinku Doprvního podniku v ulici Na bojišti. I tam sídlí část TSK. Jsou tam zaměstnanci, kteří mají na starosti mimo jiné semafory, světelné informační tabule nebo kamerový systém. Jedná se nejen o ty, kteří obsluhují zařízení, ale rovněž útvar, který zpracovává například podklady pro žádosti o evropské dotace.

TSK spravuje veškeré komunikace v hlavním městě. Firma vypisuje mnohamilionové zakázky na výstavbu a opravy pražských silnic a dalšího městského majetku včetně kamerového systému nebo cyklostezek.

Firma mimo jiné opravuje a čistí komunikace a chodníky. Na starosti má také zimní údržbu nebo správu elektronických infocedulí. Nyní město dokončuje transformaci firmy na akciovou společnost.

Trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě spáchá ten, kdo sjedná některému z dodavatelů či soutěžitelů výhodnější podmínky na úkor jiných, a to v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě či jinému člověku prospěch. V základní sazbě za to hrozí až tříleté vězení nebo zákaz činnosti, úřední osoby lze za určitých okolností potrestat až deseti lety odnětí svobody.

givVojtěch Gibiš, ČTK

Audi Q5 2.0 TDI 2016 ·
Audi Q5 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 32 057 km, diesel
760 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz