7. března 2017 16:00, aktualizováno  18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie po zásahu v TSK obvinila tři lidi a jednu firmu. Jde o veřejné zakázky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
V sídle pražské Technické správy komunikací (TSK) v Praze 1 zasahovali 7.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V sídle pražské Technické správy komunikací (TSK) v Praze 1 zasahovali 7.... | foto: ČTK

PRAHA Národní centrála proti organizovanému zločinu v úterý obvinila tři lidi a jednu firmu ze sjednání výhody v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek pražské Technické správy komunikací (TSK). Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to uvedl žalobce Jiří Pražák. Policie provádí v souvislosti s trestním stíháním prohlídky v Praze i jiných městech.

Zhruba dvacet policistů v úterý zasahovalo v sídle Technické správy komunikací v Praze. Podle informací serveru E15.cz policisté nejprve obsadili vrátnici, aby služba nemohla nikoho varovat. Policisté zasahovali i v budově Centrální dispečinku v Ulici Na bojišti. Kauzou se zabývá policejní odbor závažné hospodářské trestné činnosti.

Informaci o policistech v budově v ulici Řásnovka potvrdila pro E15 mluvčí TSK Barbora Lišková. „Je tady policie. Nic víc ale nevím,“ uvedla. „Situaci nebudeme nijak komentovat. Policistům samozřejmě poskytujeme plnou součinnost,“ dodala později.

„Náš útvar k těmto otázkám nebude podávat žádné informace,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Podle serveru Tíseň.tv jsou policisté i v budově Centrálního dispečinku Doprvního podniku v ulici Na bojišti. I tam sídlí část TSK. Jsou tam zaměstnanci, kteří mají na starosti mimo jiné semafory, světelné informační tabule nebo kamerový systém. Jedná se nejen o ty, kteří obsluhují zařízení, ale rovněž útvar, který zpracovává například podklady pro žádosti o evropské dotace.

TSK spravuje veškeré komunikace v hlavním městě. Firma vypisuje mnohamilionové zakázky na výstavbu a opravy pražských silnic a dalšího městského majetku včetně kamerového systému nebo cyklostezek.

Firma mimo jiné opravuje a čistí komunikace a chodníky. Na starosti má také zimní údržbu nebo správu elektronických infocedulí. Nyní město dokončuje transformaci firmy na akciovou společnost.

Trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě spáchá ten, kdo sjedná některému z dodavatelů či soutěžitelů výhodnější podmínky na úkor jiných, a to v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě či jinému člověku prospěch. V základní sazbě za to hrozí až tříleté vězení nebo zákaz činnosti, úřední osoby lze za určitých okolností potrestat až deseti lety odnětí svobody.

givVojtěch Gibiš, ČTK
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz