4. ledna 2015 7:37, aktualizováno  11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na většině Česka padal sníh. Na horách srážky neustanou do pondělí

Sníh na silnicích. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh na silnicích. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

Až deseticentimetrová vrstva sněhu spadla i v níže položených oblastech. Sněhové přeháňky mohou podle meteorologů pokračovat celý den, v polohách nad 1000 metrů bude trvalejší. Do pondělního večera přibydou v Krkonoších a Jizerských horách až desítky centimetrů nového sněhu. Kvůli silnému větru se mohou tvořit sněhové jazyky. V následujícím týdnu má podle meteorologů ubývat sněhových srážek, ale zároveň mají klesat teploty.

Výstraha meteorologů před tvorbou sněhových jazyků nově platí do pondělních 18:00 v polohách nad 500 metrů nadmořské výšky téměř v celé republice. „Během pondělního večera bude vítr na území České republiky slábnout a tvorba sněhových jazyků bude zvolna ustávat,“ uvedli pracovníci ČHMÚ.

Sněhové jazyky se v neděli ráno vytvořily i kolem silnic na Žďársku

Sněhové jazyky se v neděli ráno vytvořily i kolem silnic na Žďársku

Sněhové jazyky se v neděli ráno vytvořily i kolem silnic na Žďársku

Sněhové jazyky se v neděli ráno vytvořily i kolem silnic na Žďársku

Už v sobotu a v noci na dnešek čerstvý sníh ztížil život řidičům v řadě krajů. Cesty jsou ale podle silničářů s opatrností sjízdné. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření mokré nebo pokryté rozbředlým sněhem, na vedlejších silnicích mohou motoristé narazit na ujetý sníh.

Jihočeský kraj

Řidiči by měli dávat pozor hlavně na Šumavě, kde může být po pluhování ujetý sníh i na silnicích I. třídy, řekl dispečer krajské správy a údržby. Jinde v kraji je na solených hlavních tazích rozbředlý sníh a na vedlejších trasách leží ujetá vrstva sněhu pokrytá drtí. „Zimní údržba probíhá na všech komunikacích, nejsou hlášeny žádné zásadní problémy se sjízdností,“ uvedl dispečer kolem 07:00.

Východočeský kraj

Ve vyšších polohách Královéhradeckého a Pardubického kraje v noci sněžilo, například v Orlických horách napadlo zhruba pět centimetrů sněhu. Na silnicích zůstává vrstva uježděného sněhu, na Svitavsku se tvoří sněhové jazyky. Všechny komunikace na východě Čech jsou s opatrností sjízdné, vyplývá z dnešních údajů silničářů.

Na většině území východních Čech bylo v neděli ráno zataženo, v nižších polohách padal déšť se sněhem, ve vyšších polohách sněžilo. Teploty se pohybují kolem bodu mrazu. Hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření, místy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu.

Severočeský kraj

Silnice na severu Čechy byly dnes ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Především v Libereckém kraji leží na vozovkách zbytky sněhu a dále sněží. Teploty se pohybují od minus tří do plus dvou stupňů Celsia.

K opatrnosti nabádají silničáři na Semilsku. Na silnicích prvních i nižších tříd je vrstva nového sněhu. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněhové přeháňky se objevují i na Jablonecku a Českolipsku. Většina silnic je po chemické ošetření sjízdná, místy leží zbytky rozbředlého sněhu.

Lavinové nebezpečí

V Krkonoších napadlo okolo sedmi centimetrů sněhu, od neděle platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Uvedla to krkonošská horská služba. Na hřebenech Krkonoš leží 30 centimetrů sněhu.

Při druhém stupni je uvolnění laviny možné při velkém zatížení, možnost samovolného uvolnění větších lavin není pravděpodobná a je možné očekávat pouze laviny malých rozměrů.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

V Ústeckém kraji místy prší a fouká silný nárazový vítr. Silnice jsou s opatrností sjízdné. Dopravu na severu Čech nekomplikuje podle policejního webu žádná vážnější nehoda.

Jihomoravský kraj

Se zvýšenou opatrností by v neděli měli řidiči vyjíždět i na jihomoravské silnice druhé a třetí třídy. Místy jsou na nich zbytky sněhu po pluhování, může se objevit i mrznoucí déšť a ledovka. Dálnice a silnice první třídy jsou sjízdné bez omezení, informovala Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Před ledovkou varuje Jednotný systém dopravních informací například v Moutnicích na Hodonínsku, před mrznoucím deštěm se musejí mít řidiči na pozoru i na dálnici D1.

Olomoucký kraj

Prostějovsku se na vozovkách mohou místy tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Silnice by však také měly být sjízdné. Na Šumpersku a Jesenicku silnice pokrývají zbytky rozbředlého sněhu a řidiči musejí počítat se sněhovými přeháňkami. Na méně důležitých cestách je ve vyšších polohách vrstva ujetého sněhu s posypem.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Prostějovsku jsou hlavní silniční tahy holé a mokré, ve vyšších polohách je ale na vozovkách slabá vrstva tajícího nebo ujetého sněhu s posypem. „Místy se tvoří sněhové jazyky a je nutná zvýšená opatrnost,“ uvedl dispečer správy silnic. Na Olomoucku a Přerovsku jsou silnice po chemickém posypu většinou holé a mokré.

Zlínský kraj

všechny silnice byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. V některých částech kraje jsou stále sněhové přeháňky, které snižují dohlednost. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR. Na Vsetínsku silnice první, druhé i třetí třídy pokrývají po chemickém posypu zbytky rozbředlého sněhu. Na méně důležitých cestách je vrstva ujetého sněhu s posypem. „Stále jsou sněhové přeháňky a dohlednost je snížena,“ uvedl v neděli po 7:00 dispečer správy silnic.

Zbytky rozbředlého sněhu pokrývají také silnice na Zlínsku, kde řidiči ráno musejí počítat se sněhovými přeháňkami. V sousedním Kroměřížsku jsou silnice holé a mokré. Pouze ve vyšších polohách je na některých vozovkách ujetá vrstva sněhu. Stejná situace je na Uherskohradišťsku.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?