Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Česko

‚ČR informuje‘. V oblastech postižených koronavirem je 205 tisíc Čechů, operátoři jim pošlou SMS

ilustrační snímek foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha - Operátoři rozešlou novou informační SMS v souvislosti s koronavirem všem Čechům, kteří se nyní nacházejí v zahraničí. Už ve čtvrtek rozeslali SMS s informacemi ministra zdravotnictví více než 205 000 českým občanům, kteří jsou v oblastech nejvíce postižených koronavirem. Z toho 196 000 bylo v Evropě.
  20:11aktualizováno  20:34

Zprávy šly do zemí, kterých se týkají vyhlášená karanténní opatření, nicméně ne úplně do všech. V pátek SMS odešly do zbývajících tří zemí. Řekl to výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Česko uzavře hranice, šíření koronaviru je nově trestný čin. Nakažených lidí je již 141

Všem Čechům v zahraničí by měli operátoři nově rozeslat zprávu od ministerstva dopravy, která je ujišťuje, že se mohou vrátit do Česka: „ČR informuje: Kdy se chystáte domů? A jak? I přes mimořádná opatření vás chceme ubezpečit, ze se do ČR lze jednoduše vrátit. Informace k aktuální situaci v dopravě najdete na www.mdcr.cz“. Počet rozeslaných SMS oznámí zřejmě v sobotu.

Měření teploty na hraničním přechodu Dolní Dvořiště
Měření teploty na hraničním přechodu Dolní Dvořiště

Ve čtvrtek bylo v Evropě nejvíce SMS doručeno občanům pobývajícím v Německu (139 000), Francii (18 000), Španělsku (9800), Nizozemsku (7950), Itálii (7600), Švýcarsku (6900), Švédsku (3200), Norsku (1750) a Dánsku (1600). Dalších 7400 zpráv mířilo Čechům, kteří jsou v USA, a 1600 SMS odešlo do Asie (Čína, Írán, Japonsko, Jižní Korea). V pátek odešly SMS Čechům do Rakouska, Belgie a Británie.

„Ministerstvo zdravotnictví proti předchozí vlně v minulém týdnu rozšířilo seznam evropských zemí, kam informační SMS odešla. Současně všichni občané, kteří se vracejí do ČR, dostávají automaticky po překročení hranice SMS s pokyny, jak postupovat v případě zdravotních obtíží,“ dodal Grund.

Text SMS: „Sdělení MZČR: Pobýváte-li v zemi se zvýšeným výskytem koronaviru (aktuální přehled na www.mzcr.cz), dodržujte pokyny daného státu a nezapomeňte na doporučení uvedená na webu MZCR. Děkuji. Ministr zdravotnictví.“

Škola doma. Děti se kvůli koronaviru učí na internetu, Česká televize chystá výuku přes obrazovku

Zároveň ministerstvo zdravotnictví na základě přijatých karanténních opatření v pátek upravilo text SMS pro lidi, kteří se vrátili ze zahraničí, tzv. uvítací SMS, když se jejich mobil poprvé přihlásí do domácí sítě. Její text zní: „Sdělení MZCR: Všem, kdo přijíždějí z Číny, Íránu, Itálie, Jižní Koreje, Francie, Španělska, Německa, Švýcarska, Norska, Dánska, Nizozemska, Švédska, Velké Britanie, Belgie, Rakouska je v důsledku mimořádného opatření nařízena 14denní karanténa. Cestující, kteří nemají žádné příznaky, mají povinnost kontaktovat TELEFONICKY svého ošetřujícího lékaře. Je nezbytné, abyste od svého příjezdu po celou dobu zůstali v karanténě! Cestující (bez ohledu na výchozí destinaci), kteří mají teplotu nad 38 C, BUDOU IHNED TELEFONICKY KONTAKTOVAT LINKU 112. Více informaci na https://koronavirus.mzcr.cz/.“

Rozesílání zpráv na základě požadavku ministerstev zajišťují zdarma ve svých sítích všichni hlavní čeští mobilní operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...