Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko uzavře hranice, šíření koronaviru je nově trestný čin. Nakažených lidí je již 141

Brífink po mimořádném jednání vlády. foto:  Dan Materna, MAFRA

Sledujeme online
Praha - V Česku je 141 lidí nakažených novým typem koronaviru, oproti ránu o 24 více. V karanténě je zhruba 4800 lidí. V zemi platí nouzový stav a vláda s platností od půlnoci na pondělí zakázala cizincům vstup do ČR a Čechům cestování do zahraničí. Češi po návratu z 15 rizikových zemí musejí do karantény. V oblastech postižených nákazou mimo Česko je podle dat mobilních operátorů 205 000 Čechů, z nich 196 000 v Evropě. Podle pátečního nařízení vlády může být šíření koronaviru trestným činem.
  7:29aktualizováno  19:41

Původně se karanténa týkala pouze cestujících z Itálie. Nyní platí i pro dalších 14 rizikových zemí včetně dvou sousedních států: Německo, Rakousko, Španělsko, Francii, Británii, Švýcarsko, Nizozemsko, Belgii, Švédsko, Norsko, Dánsko, Čínu, Jižní Koreu a Írán.

Při vyhlášení nouzového stavu ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že dodržování karantény kvůli nákaze novým koronavirem budou kontrolovat policisté ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Lidem, kteří nebudou pravidla izolace dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun, uvedl tehdy.

Českým občanům a cizincům s trvalým pobytem v ČR vláda zakázala od pondělí cestovat do zahraničí. Výjimka platí pro lidi zaměstnané do 100 kilometrů od hranic. Cizinci od stejného termínu nesmí vstupovat na území Česka, výjimkou jsou lidé s trvalým pobytem v zemi a osoby, jejichž příjezd je ve státním zájmu. Vláda v pondělí projedná nasazení vojáků na pomoc policii s kontrolami na hranicích. Připraveno bude 2100 vojáků, uvedl ministr Lubomír Metnar (za ANO).

Opustit Česko mohou cizinci bez omezení včetně stovek zahraničních studentů z programu Erasmus. České studenty na výjezdu s Erasmem osloví ambasády. „Jsme připraveni přivézt je zpět,“ sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jen v Itálii bylo s Erasmem počátkem března 150 studentů z Česka. Češi v oblastech postižených koronavirem dostali prostřednictvím mobilních operátorů informační textovou zprávu od ministerstva zdravotnictví.

Ministři zahraničí visegrádské čtyřky (V4) a Německa se v pátek podle Petříčka shodli v tom, že řešení situace kolem koronaviru nemůže být jen na národní úrovni a je třeba zapojit i společné evropské zdroje. Stát začíná po dohodě s Evropskou komisí přesouvat peníze z evropských strukturálních fondů na pomoc podnikatelům. Jedná se řádově o dvou miliardách korun.

Vláda od sobotních 06:00 zakáže přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických informačních centrech, stejně jako prodej na tržištích a v tržnicích. Od soboty jsou zakázány návštěvy ve věznicích, vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými. Denní stacionáře musí od pondělí po dobu trvání nouzového stavu zastavit činnost.

Dopravní podnik v Brně od čtvrtka zavádí větrání vozů na konečných zastávkách a...
Na hraničním přechodu Folmava se na příjezdu z Německa tvořily fronty.

Už dříve byla vyhlášena omezení pro provoz restaurací. Zavřená jsou divadla, kina, kluby, knihovny či galerie. Zakázány jsou akce nad 30 účastníků, zakázán je i vstup na venkovní i vnitřní sportoviště, pokud účast přesahuje ve stejný čas 30 lidí. Provoz tak musely ukončit lyžařské areály. Od středy jsou uzavřeny základní, střední i vysoké školy, řada měst zavřela či zavře i mateřské školy. Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům, aby přehodnotily, zda jsou nařízená soudní jednání nezbytná.

Kvůli plynulosti zásobování vláda zrušila nedělní zákaz jízdy kamionů. Na řidiče kamionů se také nevztahují karanténní opatření. Premiér Andrej Babiš (ANO) znovu apeloval na lidi, aby nevykupovali zboží v obchodech, nedostatku potravin se podle něj není třeba obávat. Vyloučil také karanténu Prahy.

Vláda se situací kolem koronaviru bude znovu zabývat v pondělí. Měla by jednat o zásobování nemocnic ochrannými prostředky, na jejich nákup kabinet vyčlenil 500 milionů Kč z rozpočtové rezervy. Probírat bude i možné úpravy ošetřovného a kompenzací pro podnikatele a živnostníky. Mohli by dostat půjčky do půl milionu korun, což má pomoci i lidem z nestátního kulturního sektoru, uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V úterý bude vláda o situaci jednat se šéfy sněmovních stran.

Od soboty bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Zájezdové autobusy v Evropě se budou moci vrátit. Částečně je omezen i letecký provoz. Dotkne se to více než stovky dálkových vlaků i autobusů a desítek regionálních spojů. Aerolinky Smartwings a ČSA zastaví všechny své linky z a do České republiky, odstaví zhruba polovinu svých letadel.

Od dnešní půlnoci budou na rakouských a německých hranicích znovu zavedeny kontroly, opatření vláda vyhlásila v rámci nouzového stavu. Slovensko ode dneška plánovalo uzavřít hraniční přechody s Českem, Maďarskem, Rakouskem a Ukrajinou.

Ze 141 potvrzených případů je největší část v Praze. Nákaza se potvrdila i u dvou pražských hasičů, dalších 19 je kvůli tomu v izolaci. Tři pražské nemocnice začaly odebírat vzorky na testování na speciálních odběrových místech. Hygienici se dál snaží hledat lidi, s nimiž byli infikovaní v kontaktu. První dodávka respirátorů objednaných ministerstvem zdravotnictví pro distribuci do dalších zdravotnických zařízení je v pražské Nemocnici na Bulovce. Testy na koronavirus provádí 18 ověřených laboratoří. Otestovat se mohou nechat za svoje peníze i lidé, kterým to nedoporučil lékař či hygienik.

Na Čechy dolehne také opatření, které zavádějí Spojené státy. Od dnešní půlnoci začne platit 30denní zákaz cestování z Evropy do USA, výjimkou je Británie. Do zámoří plánovalo vycestovat několik tisíc Čechů. Velké ztráty zaznamenají hlavně velcí evropští dopravci, u tuzemských leteckých společností naopak bude vliv omezení malý, řekli ČTK odborníci na leteckou dopravu. Firmy z cestovního ruchu v Česku se obávají při delším trvání opatření kvůli novému koronaviru ztráty až desítek tisíc pracovních míst a více než 100 miliard korun.

Půl miliardy do zdravotnictví

Vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má podle něj připravit krizovou distribuci respirátorů a roušek, podrobná opatření projedná vláda v pondělí. Podle Vojtěcha bude dnes dodáno do nemocnic 60 000 respirátorů, v příštím týdnu dalších 290 000.

„Je potřeba definovat, kdo potřebuje respirátory. Je potřeba zavést krizovou distribuci. Jsou nakoupeny i roušky. V pondělí budeme o tom podrobně jednat,“ řekl Babiš. Podle něj by ochranné pomůcky v první řadě měly dostat záchranná služba a krajské nemocnice s infekčním oddělením.

Ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěcha vykupuje veškerý dostupný zdravotnický materiál pro řešení situace kolem koronaviru. Respirátory, které jsou objednané nebo již dodané, poslouží primárně pro zdravotníky. „Podařilo se nám objednat závazně pět milionů roušek, mají dojít do České republiky v pondělí. Budeme je obratem expedovat zejména do sociálních služeb,“ řekl. Podle něj by to mělo zabránit zavlečení nákazy do těchto služeb místním personálem poté, co už byly zakázány návštěvy. 

Kybernetický útok na nemocnici

Základní provoz Fakultní nemocnice Brno je i po počítačovém útoku zachovaný, řekl v pátek novinářům ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Podle něj jsou omezené některé počítačové provozy, vyšetření i akutní operace ale fungují, personál informace zapisuje na papír. 

Nemocnice zrušila plánované operace, část pacientů odklání do okolních nemocnic. S omezením provozu Štěrba počítá v řádu dnů.

Podle Štěrby nakonec nebylo potřeba převážet akutní pacienty, jak nemocnice původně očekávala. Nové akutní pacienty odklání do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Nemocnice bude i nadále provádět testování odběrů u pacientů s podezřením na koronavirus. Neplatí tedy původní informace, že bude vzorky posílat do Ostravy. „Průchodnost a kapacita nemocnice je tou situací omezena, ale vyřešili jsme to odložením plánovaných výkonů. Jsou jich odhadem asi desítky,“ uvedl Štěrba.

Kybernetický útok přišel asi ve dvě hodiny ráno. „Postupně padaly jednotlivé systémy, a proto bylo potřeba vypnout všechny počítače,“ uvedl Štěrba. Podle něj funguje vypisování receptů rukou, psaní na psacích strojích a podobně, takže vyšetření bude trvat trochu déle.

Některé systémy fungují, uvedl Štěrba. „Fungují laboratoře, hematologie, mikrobiologie, biochemie a sofistikovanější laboratoře na nádorovou diagnostiku, fungují radiologické systémy, ale nefunguje možnost přenášet informace z těchto laboratoří do databázového systému,“ řekl Štěrba. „My jsme schopní pacienty vyšetřit, ale nejsme zatím schopni ukládat data. Péče o pacienty je zachovaná a pracujeme na tom, abychom byli v řádu hodin schopni ukládat ta data,“ řekl Štěrba.

Podle něj se při výpadku systémů připravují náhradní systémy a jiné způsoby řešení. „Zdá se, že bude možné identifikovat původce a typ viru, takže potom budeme chytřejší. My pracujeme na zajištění péče. Věřím, že budeme schopni zabezpečit potřebnou péči o dospělé, děti i porodnickou část,“ uvedl Štěrba.

Na odhalení problému pracuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jeho mluvčí Radek Holý uvedl, že situaci řeší na místě specialisté z NÚKIB z týmu Vládního CERT a Národní centrály organizované zločinu.

Podle Štěrby se kvůli situaci nemocnici nejspíš uvolní kapacity, které bude moct použít na navýšení pro péči o pacienty s podezřením na koronavirus. 

Nemocnice má speciální tým, který vyjíždí k lidem s podezřením přímo domů, aby omezila jejich pohyb v nemocnici, kde by mohli ohrozit další pacienty.

Nový web informuje o koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví spustilo nové webové stránky s informacemi o novém typu koronaviru. Lidé najdou na adrese https://koronavirus.mzcr.cz aktuální statistiky, vydaná opatření proti nákaze, informace pro zdravotníky, zaměstnavatele i zaměstnance, doporučené postupy, tiskové zprávy či potřebné materiály ke stažení.

Průběžně aktualizované stránky by měly odolat náporu návštěv a přehledně zaznamenávat aktuální výskyt onemocnění COVID-19 v Česku, sdělilo ministerstvo.

„Stránky vznikly za účelem maximální informovanosti, transparentnosti a centralizace všech důležitých informací a dat ke koronaviru na jedno místo. Prosím tímto všechny občany, aby se v souvislosti s aktuálním děním obraceli na relevantní zdroje informací. 

Veškerá rozhodnutí a nové informace publikujeme na těchto webových stránkách ministerstva ke koronaviru a sdílíme je také prostřednictvím sociálních médií, stejně tak činí i vláda a další resorty.“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Lidé by podle něj neměli spoléhat na neověřené informace, které se šíří zejména na sociálních sítích.

Občané mohou sledovat také webové stránky a sociální sítě ministerstva zdravotnictví i dalších resortů, případně web Státního zdravotního ústavu, Světové zdravotnické organizace či Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí, uvedlo ministerstvo.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat