Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V cele si vzala moc léků, věznice ale kolem její smrti mlží

Věznice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vězeňství se potýká s novým skandálem – Za mřížemi zemřela mladá žena na předávkování. Úmrtí dvaatřicetileté ženy v opavské věznici svými obrysy nápadně připomíná případ Oty T., který se oběsil na Pankráci.

Když se Otakar T. oběsil v cele na tyčce od závěsu toalety, snažila se vězeňská služba celou věc bagatelizovat a řadu věcí zatajovat. Až později vyšlo najevo, že si dozorce šel místo kontroly uvařit kávu nebo že záchranku personál zavolal až po půlhodině.

Velmi podobné to je i v případě mladé ženy, která se předávkovala v opavské věznici léky a následkem toho zemřela. Pitva poté ukázala, že měla v těle metadon, tedy jakousi náhražku heroinu. I tady se vedení žaláře snaží informace zastírat či zlehčovat.

Kupříkladu mlží o tom, co se dělo od samotného rána. Už po probuzení si žena stěžovala, že se necítí dobře. Personál ale na nic nepřišel a nechal ji ležet na pokoji. Když se její spolubydlící vrátila z oběda zpátky do cely, našla ji ležet na posteli bez známek života. A přivolaná lékařka už nestačila pomoci.

Úmrtí ve vězení

Pro zvětšení rozklikněte

Jak jsou časté kontroly, věznice říkají nerady Vedení věznice se však k těmto informacím nechtělo vyjadřovat a v odpovědích kličkovalo. Na dotaz, jak často byla žena od rána kontrolována, odpověděla mluvčí opavské věznice Dagmar Slaná následovně: „Lékařská péče je zajištěna v pracovní době, pokud dojde k vážným problémům v mimopracovní době, je volána rychlá záchranná služba.“

V případě Otakara T. zase dozorci nejdříve tvrdili, že byl dokonce od začátku pod zvýšeným dohledem. Ministerská prověrka ale o několik týdnů později ukázala, že dozorce nedodržel ani obvyklé pravidelné hodinové kontroly.

Zpoždění měl v době incidentu 21 minut. „Dotyčný přiznal, že si dělal kávu na jiném oddíle,“ řekl tehdy ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Zároveň zkritizoval hodinový interval, podle něj byl příliš dlouhý. „V obdobných případech jsou běžné půlhodinové kontroly,“ řekl Pospíšil.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpočátku vedení pankrácké věznice časové údaje o smrti a době, kdy Otu T. dozorce našel, tajilo. Odvolávalo se na probíhající vyšetřování. Stejně se chová i vedení opavské věznice. „S otázkami, v kolik odsouzená zemřela a kdy došlo k předávkování, se obraťte na policii. Pitevní protokol nemá věznice k dispozici, celý případ je v šetření,“ uvedla mluvčí. Původně se přitom na výsledky pitvy odvolávala, když tvrdila, že metadon nebyl příčinou smrti dvaatřicetileté ženy.

Kromě otázky, jak se žena dostala k metadonu, musí ale vedení věznice odpovědět i na to, kde přišla k tolika lékům, aby se mohla otrávit. Zda kriminalisté uvěří verzi věznice o tom, že je žena vzala dalším odsouzeným, nechtěl mluvčí opavské policie komentovat. „Případ vyšetřujeme, proto není možné sdělit příliš podrobností,“ řekl René Černohorský. „Mohu jen potvrdit, že žena zemřela v důsledku předávkování léky, nikoliv vlivem metadonu, který ovšem v těle také měla,“ řekl.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?