4. srpna 2010 7:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Poděbradech se lidé rozloučí s Paumerem, vláda přeruší jednání

Milan Paumer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Paumer | foto: Lidové noviny

PODĚBRADY Lidé se dnes rozloučí s Milanem Paumerem, jedním ze členů skupiny bratří Mašínů, která vedla ozbrojený boj s komunistickým režimem. Pohřeb se uskuteční v poledne v poděbradském divadle. Už před tím tam bude vystavena rakev s ostatky a kondolenční listiny. Na smuteční obřad se chystají i někteří politici, vláda přeruší jednání. Paumer zemřel po těžké nemoci 22. července v Praze ve věku 79 let.

Dnešní Hospodářské noviny (HN) a Mladá fronta Dnes (MfD) napsaly, že premiér Petr Nečas přednese na pohřbu projev. Rozloučení by se měli zúčastnit například i předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová. Účast zvažuje ministr obrany Alexandr Vondra (všichni ODS), podle HN dorazí také ministr vnitra Radek John (VV) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za TOP 09). Přijet má sestra Josefa a Ctirada Mašínových Zdena Mašínová.

Milan Paumer

Skupina se v 50. letech postavila se komunistickému režimu. Její členové zabili šest lidí, činnost skupiny je proto dosud hodnocena nejednoznačně. V roce 1953 členové skupiny překročili hranici s NDR a v řadě incidentů zastřelili několik policistů. Mašínům a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni.

Čtěte také:


Senát navrhl členy skupiny několikrát na státní vyznamenání, prezident zatím horní komoře nikdy nevyhověl. Zhruba před dvěma lety udělil Mašínům a Paumerovi plaketu předsedy vlády tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).

ČTK, Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz