Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V poničeném kostele v Moravské Nové Vsi se konala první mše. Farář varoval před reptáním a závistí

Žena přichází 4. července 2021 v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku do poničeného kostela, kde brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul sloužil mši. Obec patří k místům nejvíce zasaženým ničivým tornádem. foto: ČTK

Moravská Nová Ves (Břeclavsko) - Kostel v Moravské Nové Vsi, silně poškozený při tornádu, v neděli poprvé zaplnili věřící při nedělní mši. Původně se měla konat pod širým nebem, podobně jako minulý týden. Nakonec mohli místní i dobrovolníci bezpečně vstoupit dovnitř a kostel rychle zaplnili.
  10:05

„Bůh nás nezkouší víc, než dokážeme snést,“ uvedl při mši brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

Lidé přicházejí 4. července 2021 v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku do...
Brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul (uprostřed) slouží 4. července 2021 mši v...

Kostel má sice zachovanou klenbu, ale krov a střechu tornádo zničilo. Některá okna jsou rozbitá, včetně vitráže nad oltářním nástavcem. Zmizela špička věže, hodiny se zastavily krátce před půl osmou, tedy v čase, kdy udeřilo tornádo. Pryč jsou stromy, které kostel obklopovaly. Interiér je ale zachovalý. Kolem chrámu už je také složené dřevo na nový krov.

Napřed přijde šok, pak uvědomění, říká psycholog hasičů. Někteří zasažení tornádem se už nikdy nechtějí vrátit

Kostel zaplnili jak místní, mnozí ve svátečním nedělním oděvu, včetně dětí a seniorů, tak někteří dobrovolníci, kteří chtěli alespoň nakouknout do poškozeného chrámu. Farář Marián Kalina řekl, že kromě budování nových střech je potřeba myslet na budování společenství obce i farnosti.

„Co je nejdůležitější, musíme neustále budovat naše mezilidské vztahy a náš vztah k bohu. Tyto vztahy jsou možná zranitelnější, než na první pohled vypadají, škody na nich jsou často skryté,“ doplnil Konzbul. Kázání v kostele mělo věřícím dodat vytrvalost a sílu, varovalo před reptáním a závistí.

Autor: