21. září 2008 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze začal Světový psychiatrický kongres

Kongres doprovázejí očekávané protesty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongres doprovázejí očekávané protesty. | foto: Michal KrumphanzlČTK

PRAHA V pražském Kongresovém centru začal 14. Světový kongres psychiatrie. Koná se jednou za tři roky a české hlavní město se stalo jeho hostitelem jako první z postkomunistických zemí. Přijelo přes 6000 psychiatrů z různých koutů světa, odborný i doprovodný program je nachystaný od neděle do čtvrtka. Spolu s odborníky do Prahy zavítali i odpůrci psychiatrie, především z řad scientologické církve.

První účastníky dnes u Kongresového centra čekalo asi 500 hlučných demonstrantů s transparenty "Zastavte dopování dětí psychofarmaky". Protest proti psychiatrii zorganizovala Občanská komise za lidská práva, kterou před čtyřmi desítkami let založila scientologická církev. Scientologové nevěří v duševní nemoci, psychiatrie podle nich porušuje lidská práva.

Organizátoři protestů sepsali otevřený dopis, který chtějí předat psychiatrům na kongresu. V něm požadují, aby psychiatři nepodávali tolik léků dětem a nepoužívali síťová lůžka. Chtějí také psychiatry pozvat na multimediální výstavu, která má ukázat údajné hrůzy psychiatrie. Výstava "Psychiatrie: pomoc nebo hrozba?" nabízí 14 dokumentárních filmů na osmi obrazovkách o "nehumánních praktikách současné psychiatrie". Filmy doprovázejí texty na velkoplošných panelech. "Cílem je upozornit na to, aby se nedávaly dětem prášky na hyperkinetickou poruchu, protože vedlejší účinky toho léku jsou příšerné," řekl jeden z organizátorů Zbyněk Svadba. Hyperkinetická porucha, známá pod zkratkou ADHD, podle scientologů navíc vůbec neexistuje.

Podle psychiatra Jiřího Rabocha, který zodpovídá za organizaci kongresu, jsou psychiatři na podobné protesty zvyklí ze zahraničních akcí. I na tom dnešním byla v davu slyšet zejména němčina a holandština, v menšině pak maďarština, slovenština a čeština. 

Vystoupí i Pavel Bém
Na kongresu má podle Rabocha zaznít přibližně 3000 odborných sdělení v 19 sekcích. S odbornou přednáškou má v pondělí vystoupit také pražský primátor, profesí psychiatr Pavel Bém. Vedle přednášek se očekává množství seminářů a kurzů i o kontroverzních tématech. Mají se věnovat třeba pohledům na homosexualitu, hypochondrii a různé netypické psychózy. Zajímavé příspěvky se mají týkat také nových metod takzvané telepsychiatrie nebo využití internetu a sms zpráv v léčbě schizofreniků.

Na kongresu se budou předávat i ceny. V neděli dostane ocenění někdo z mladých psychiatrů. Nejdůležitější je Cena Jean Delaye, která nese jméno prezidenta prvního světového kongresu z roku 1950 v Paříži. Za mimořádný přínos v psychiatrii ji letos dostane vedoucí katedry psychiatrie na univerzitě v Mnichově Hans Jürgen Miller. 

Jaké je to být schizofrenikem
V souvislosti s kongresem mají Pražané možnost zúčastnit seSimulace schizofrenie doprovodných akcí. Velký zájem od prvního dne vzbudil černý kamion postavený za Stavovským divadlem. Člověk, který do něj vejde, si může v malé tmavé kabince s videoprojekcí vyzkoušet, jak asi se cítí schizofrenik. V neděli má kamion stát před Kongresovým centrem.

Na Staroměstské radnici se konají až do konce září výstavy děl pacientů psychiatrických léčeben a každý den odpoledne je doplní divadelní představení, hudební vystoupení nebo odborná prezentace.

Lidovky.cz, ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz