29. října 2014 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Přerově byl v noci šestatřicetkrát překročen limit oxidu siřičitého

MOST: Přerov, Šrámková architekti. Realizace proběhla už v roce 2012, tento rok za ni Alena Šrámková s týmem získala cenu Rudolfa Eitelbergera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MOST: Přerov, Šrámková architekti. Realizace proběhla už v roce 2012, tento rok za ni Alena Šrámková s týmem získala cenu Rudolfa Eitelbergera. | foto: Archiv Aleny Šrámkové

PŘEROV V Přerově byl v noci na středu podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu až šestatřicetkrátpřekročen limit oxidu siřičitého. Látka podle pracovníků životního prostředí přerovského magistrátu unikla do ovzduší při rozjezdu linky na výrobu kyseliny sírové v chemické továrně Precheza.

Podepsala se na tom zřejmě inverze. Hodnoty se po několika hodinách dostaly pod limit. Ve středu to řekl vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí.

Podle Juliše oxid siřičitý unikl kolem půlnoci, kdy podle něj naběhla v Precheze výroba. Na únik upozornila hasiče policie, koncentraci prý zaznamenala v ovzduší policejní hlídka. „Šlo o standardní náběh výroby kyseliny sírové po odstávce výrobní linky, který se děje několikrát do roka. Byla ale buď nepřesná předpověď počasí, nebo ji chybně vyhodnotili. V důsledku inverze se oxid siřičitý nerozpustil ve vyšších vrstvách, ale v přízemních vrstvách nad městem,“ řekl Juliš.

Nárůst nad limit

Mluvčí Prechezy Alena Okáčová ve středu řekla, že výroba kyseliny sírové byla obnovena podle provozního řádu, který schválil olomoucký krajský úřad. „Při monitoringu náměrů na stanici měření emisí v Přerově provozované ČHMÚ byl zaznamenán nárůst imisí nad limit,“ uvedla. Poté množství oxidu siřičitého v ovzduší začali měřit hasiči. „Podle dosud nám známých informací nebyl analyticky zaznamenán nadlimitní výskyt emisí oxidu siřičitého ani v Přerově, ani v příměstských obcích,“ uvedla Okáčová, podle níž výsledky měření budou k dispozici v pátek.

Limit pro výskyt oxidu siřičitého v ovzduší je 350 mikrogramů na metr krychlový. Podle údajů ČHMÚ se hodnoty mezi půlnocí a jednou hodinou ranní dostaly na 12 686 mikrogramů. Podle odborníků byly hodnoty zcela neobvyklé. „S tím se asi nesetkávají ani na Ostravsku a Karvinsku. My jsme se s tím ještě nesetkali. Pokud se někdo citlivější pohyboval v té době venku, mohlo to způsobit nevolnosti, podráždění sliznice, lidé mohou mít nyní rýmu ne z počasí, ale z tohoto,“ doplnil Juliš.

Hodnoty klesaly

O hodinu později mezi 01:00 a 02:00 se podle informací na www.chmi.cz tyto koncentrace pohybovaly na hodnotě 7 800 mikrogramů a postupně klesaly. Do 07:00 do rána už byla koncentrace pod limitem.

I podle pracovníků ostravské pobočky ČHMÚ jde o velmi vysokou hodnotu. „Jsou to neobvykle vysoké koncentrace,“ řekl Libor Černikovský z pobočky. „Hodnoty jsou nyní podlimitní, ale stále jsou vyšší, než bývají. Přerov má nyní hodnotu 62 mikrogramů, na Ostravsku jsou nejvyšší koncentrace nyní v Karviné 27 mikrogramů,“ doplnil Černikovský.

Na výrazné překročení stanovených limitů pro koncentraci oxidu siřičitého v noci na středu upozornila obyvatele ve středu dopoledne také přerovská radnice. Lidem doporučila, aby omezili větrání a pohyb venku.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.