Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Plzni se nadýchalo 25 lidí oxidem uhelnatým. Na místě bylo 6 sanitek

Česko

  17:49
PLZEŇ - Pětadvacet lidí včetně dětí z několika domácností se v noci na sobotu v Plzni nadýchalo oxidu uhelnatého. Důvodem bylo využívání zemního plynu v malých nevětraných koupelnách a kuchyních, kde se oxid uhelnatý uvolnil. Na místě zasahovalo šest sanitních vozů, poškození byli do nemocnice předáni ve stabilizovaném stavu.

Záchranná služba- ilustrační foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

„Všichni už jsou doma. U většiny z nich se nepotvrdila ani otrava,“ řekl v sobotu odpoledne administrátor Fakultní nemocnice v Plzni Petr Kozák.

Podle velícího důstojníka krajských hasičů převzala případ policie. Vyšetřuje, zda nešlo o obecné ohrožení nebo o zanedbání povinnosti správců městského domu nebo nájemců. Ti musí pravidelně kontrolovat plynové karmy na ohřev vody i komínové těleso.

Příčina je zatím nejasná

„Zatím případ evidujeme pod trestným činem ublížení na zdraví z nedbalosti. Vyšetřování je v začátcích,“ řekl mluvčí policie Jan Koželuh. Nevyloučil, že se případ může překvalifikovat na obecné ohrožení. Na místě nebyla podle Koželuha zjištěna žádná technická závada ani cizí zavinění. „Plynaři budou muset provést revizní kontroly karmy i cest,“ uvedl. Podle informací ČTK šlo o závadu na spotřebiči.

„Výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje (ZZS) našla v domě v Plynární ulici 25 intoxikovaných osob. Na místo události byly vyslány další výjezdové skupiny ZZS,“ uvedla mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová. Zasahovali tři lékaři a 11 záchranářů a řidičů.

„Nejvyšší hodnoty karbonylhemoglobinu byly naměřeny u dvou žen, okolo 20 procent. Obě byly od počátku léčeny stoprocentním kyslíkem, což umožňují dýchací přístroje Oxylog 2000 plus, jimiž je ZZS vybavena,“ uvedla mluvčí. Obě ženy byly převezeny na kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny fakultní nemocnice.

Pět dětí a čtyři dospělé odvezly sanitky na dětskou a interní kliniku. Poslední z celkového počtu 12 hospitalizovaných byl předán do fakultní nemocnice zhruba hodinu po půlnoci. „Velmi si cením a vážím všech, kteří přiložili ruku k dílu a úspěšně zvládli tuto mimořádnou událost s velkým počtem intoxikovaných v noční Plzni,“ uvedl ředitel ZZS Roman Sviták. Záchranáři podle něj využili moderní přístrojové diagnostické a léčebné vybavení sanitních vozů ZZS.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat