26. srpna 2016 16:40, aktualizováno  18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Roudnici odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Mašínovi

Zdena Mašínová odhalila 26. srpna na Husově náměstí v Roudnici nad Labem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdena Mašínová odhalila 26. srpna na Husově náměstí v Roudnici nad Labem... | foto: ČTK

ROUDNICE NAD LABEM V Roudnici nad Labem v pátek slavnostně odhalili pamětní desku Josefu Mašínovi. Účastník protinacistického odboje v domě na Husově náměstí pobýval během studií na Královské české zemské škole hospodářské.

Pietního aktu s vojenskými poctami včetně čestné stráže se vedle politiků zúčastnila v den 120. výročí Mašínova narození řada pamětníků a potomci účastníků odboje. Mezi hosty byla i dcera Josefa Mašína Zdena Mašínová a vnučka Sandra Mašínová. Připomněli si osud člena odbojové skupiny Tři králové, který byl nacisty popraven v roce 1942 v Praze.

Po odhalení desky položili hosté k domu květinové dary, poté následovala minuta ticha k uctění památky hrdiny odboje. „Potřebujeme takové příklady, jako byl generál Mašín,“ řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Mašínův osud je podle něj nejen ukázkou obrovského hrdinství, ale i obrovského selhání elit. „Chtělo by se říci pozdě, ale přece. Jsem rád, že má takový člověk vzpomínku zhmotnělou do krásné desky,“ uvedl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Nebudeme-li vzpomínat na své hrdiny, pak je možné, že jejich seznamy budou přibývat,“ dodal.

Sandra Mašínová přečetla dopis svého otce Josefa Mašína mladšího, ve kterém píše, že se nevzdává naděje na lepší budoucnost České republiky. „Cením si snahy a úsilí všech, kteří se zasadili o umístění této desky. Bez znalosti historie se tato bude opakovat,“ napsal Josef Mašín mladší. Následovalo přečtení posledního dopisu generála Mašína z vězení dětem před popravou. Na závěr zazněla státní hymna.

Vznik pamětní desky inicioval roudnický spolek Nezapomínejme!. „V červnu 2015 jsme zorganizovali na Střední odborné a vyšší odborné škole připomínku 100. výročí maturity Josefa Mašína. Již tam byla vyhlášena veřejná sbírka na realizaci pamětní desky a byly zahájeny práce na administrativní přípravě i hledání vhodného místa pro její umístění,“ uvedl už dříve za spolek Petr Rajtšlégr. Autorkou jednoduché desky je sochařka Paulina Skavová a vyrobila ji slévárna HVH v Horní Kalné, kde vznikl třeba pomník komunisty popravené političky Milady Horákové, odhalený loni u budovy Parlamentu ČR, nebo busta Václava Havla, umístěná v americkém Kongresu.

V Roudnici nad Labem se uskutečnil pietní akt s vojenskými poctami v den 120....
Zdena Mašínová (vpravo) odhalila na Husově náměstí v Roudnici nad Labem pamětní...

Náklady na výrobu desky činily zhruba 60 tisíc korun, část uhradilo město. „Jsem rád, že občané našeho města vyvíjejí tuto činnost. Na hrdiny jako Mašín bychom opravdu neměli zapomínat. Věřím, že Roudnice nad Labem je spojena s celou řadou osobností, které si zaslouží náš obdiv, a proto se budeme i do budoucna rádi podílet na dalších podobných projektech,“ uvedl starosta Vladimír Urban.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.