Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Ruzyni přistál bez povolení letoun s rakouskou registrací. Dosedl na ranvej, která je v rekonstrukci

Letiště Václava Havla v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Václava Havla v Praze. | foto: wikimedia

Praha Na pražském letišti v Ruzyni v úterý večer bez povolení přistál malý sportovní letoun s rakouskou registrací letící z Německa. Pilot nekomunikoval s dispečery letového provozu a přistál na ranveji, která je kvůli opravě uzavřena.

Nikdo nebyl zraněn a provoz letiště nebyl ohrožen. Informaci Českého rozhlasu dnes potvrdil ČTK mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Událost bude podle něj prošetřovat Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký řekl České televizi, že letoun měl technické problémy.

Incidentem se zabývá ve spolupráci s ŘLP, letištěm a Úřadem pro civilní letectví také policie. „Prošetřuje se, zda nedošlo k protiprávnímu jednání,“ řekla dnes ČTK mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová.

Klíma uvedl, že letoun se dostal do vzdušného prostoru pražského letiště kolem 21:00. Pilot neměl povolení k přistání a dispečeři se s ním snažili navázat kontakt, dávali mu i pokyn, aby nepřistával. Pilot ale pokynu nedbal a po několika průletech přistál na uzavřeném přistávací ploše, doplnil Klíma.

Letadlo podle informací rozhlasu letělo ze Stuttgartu. Devětasedmdesátiletý muž, který stroj pilotoval, řekl vyšetřovatelům, že nad Českem začal mít letoun technické problémy. „V rámci toho letu došlo vlastně k poruše elektroinstalace. Tím pádem došlo k výpadku navigačních přístrojů,“ řekl televizi mluvčí Úřadu pro civilní letectví. Pilot se kvůli tomu podle něj dostal do stresové situace.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.