Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár v Unipetrolu už je pod kontrolou. Zavřete okna a nevycházejte ven, radí město

Záchranná služba potvrdila zatím jedno zranění, lékaři ošetřili čtyři hasiče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba potvrdila zatím jedno zranění, lékaři ošetřili čtyři hasiče. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

LITVÍNOV Rozsáhlý požár zasáhl ve čtvrtek ráno propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. Ohni předcházel výbuch, hořelo na dvou místech. Hasiči vyhlásili mimořádný poplach, oheň dostali pod kontrolu asi po čtyřech hodinách. Nikdo nebyl vážně zraněn.

„V 8:28 došlo k výpadku chladicího okruhu propylenu, následně k výbuchu zařízení s požárem.“ řekla České televizi starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Záchranáři evakuovali asi tisíc lidí z celých chemických závodů a uzavřeli okolí v okruhu víc než jednoho kilometru. Škodlivé látky podle prvních měření hasičů a hygieniků do vzduchu neunikly. Zásah potrvá další desítky hodin. Vyplývá to z informací mluvčích policie, hasičů a firmy.

Do areálu chemičky vyjelo sedm hasičských jednotek, na místo přijíždějí další.
Z areálu chemičky stoupá obrovský sloup hustého tmavého dýmu, místy se objevuje...

„Najednou se to otřáslo a začalo hořet. Všichni utíkali co nejdál,“ popsala zaměstnankyně firmy. Hasiči původně vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, později ho změnili na mimořádný poplach. Do Unipetrolu se sjelo 42 hasičských jednotek z celého Ústeckého kraje. Oheň dostali hasiči kontrolu krátce po poledni. „Oheň je pod kontrolou, už se nešíří. Zařízení musíme ochlazovat proudy vody. Propylen musí vyhořet,“ řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Sloup hustého tmavého dýmu byl v prvních hodinách vidět na desítky kilometrů daleko, až dva kilometry daleko bylo slyšitelné syčení z chemického provozu. V okolí padal popílek a černé saze. Podle mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy do vzduchu neunikly škodliviny.

Rakovinotvorné uhlovodíky

„Látky uvolňované do ovzduší nejsou zdraví škodlivé. Největším problémem v souvislosti s požárem byla tvorba nepříjemných sazí,“ uvedl v prohlášení Duda. Odpoledne na místo dorazila i chemická laboratoř hasičů, která znovu kontrolovala kvalitu ovzduší. „Nic nebylo naměřeno,“ uvedl mluvčí Marvan. Hygienici zjištění hasičů potvrdili, ale přesto doporučili lidem v okolí nevětrat.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který areál navštívil, nebylo ohroženo životní prostředí. „Tím, že hořely uhlovodíky, tak se nevyvíjely nějaké vysloveně toxické látky. Samozřejmě se tam vyvíjí oxid uhličitý, oxid uhelnatý. Podle všech zpráv to vypadá, že okolí bezprostřední nebezpečí nehrozilo a nehrozí,“ řekl Brabec s tím, že situaci monitoruje i Povodí Ohře nebo Česká inspekce životního prostředí. „Myslím, že z toho nejhoršího je to venku. Údajně odjíždějí i hasičské sbory z areálu,“ dodal Brabec.

Zdraví lidí v okolí by mohly podle experta Jindřicha Petrlíka z ekologického sdružení Arnika ohrozit rakovinotvorné polyaromatické uhlovodíky. Vážou se totiž na saze, takže se mohou při vdechu přes částečky prachu dostat do plic. „Nebezpečné také je, pokud by lidé v okolí jedli ovoce nebo zeleninu, a od sazí si ji neomyli,“ řekl. Zmíněné látky ale způsobují rakovinu až při delším kontaktu. „Samozřejmě záleží na tom, jak dlouho v tom prostředí člověk je,“ uvedl Petrlík.

Akutní nebezpečí vystavení obyvatel toxickým látkám ale podle ředitele Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josefa Trmala nehrozí. „Vzhledem k rozptylovým podmínkám a momentálnímu proudění vzduchu kouř stoupal přímo nahoru,“ sdělil. „Krajská hygienická stanice ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem následně odebere vzorky vody, zajistí jejich rozbor a také měření v okolí závodu s ohledem na potenciálně nebezpečné látky,“ oznámila Dana Šalamunová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Unipetrol odstavil výrobu

Samotný propylen je bezbarvý, extrémně hořlavý plyn, působící narkoticky. Se vzduchem tvoří výbušnou směs. Při vysokých koncentracích může způsobit udušení. Příznaky zahrnují ztrátu pohyblivosti a bezvědomí.

Unipetrol z bezpečnostních a preventivních důvodů odstavil celou výrobu. Událost se obešla bez zranění. „Nemáme žádné informace o úrazech či zraněních zaměstnanců,“ doplnil Duda. Záchranáři ošetřili podle mluvčího Petra Bureše řidiče kamionu, kterému prasknul bubínek, pomohli i několika vyčerpaným hasičům.

Informační linky:

V Litvínově kvůli události zasedala Bezpečnostní rada města a zřídila tři informační linky:

  • 778753350
  • 778753351
  • 476767612

Až do pátečního odpoledne bude uzavřená silnice I/27 z Mostu do Litvínova. Tu záchranáři uzavřeli hned po výbuchu, později ji na necelou hodinu zprůjezdnili. Mezi městy nejezdí ani tramvaje, stojí i vlaková doprava. Dopravní podnik nasadil autobusy, které jezdí každých třicet minut.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

Havárie měla ale již ve čtvrtek dopad na akcie Unipetrolu. Cenné papíry holdingu během dne zlevnily o pět procent a dostaly se tak na nejnižší cenu za poslední téměř čtyři týdny. Etylénová jednotka v litvínovském závodě Unipetrolu, ve které hořelo, byla nedávno v krátké době dvakrát neplánovaně odstavena, podle firmy kvůli čištění. Dopad na provozní zisk při poslední pětidenní odstávce koncem července tehdy holding odhadl na 120 milionů korun.

Požáry v podnicích s chemickým provozem za posledních 10 let

17. října 2006 - Požár haly a skladu firmy Neochem plus v Hovoranech na Hodonínsku, kde se vyráběly produkty z elastické polyuretanové pěnové hmoty, způsobil škodu asi 200 milionů korun.

14. října 2007 - Požár skladu plastových výrobků firmy Faurecia v Řepově na Mladoboleslavsku způsobil škodu 100 milionů korun.

9. dubna 2009 - Po explozi čpavkovodu v areálu koksárny v Ostravě zemřeli dva muži.

4. ledna 2010 - Výbuch akumulačních nádrží na páru v gumárnách Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku si vyžádal dva mrtvé.

25. března 2011 - V České Lípě explodovala nádrž v areálu bývalého skladu pohonných hmot. Zemřeli dva muži.

8. dubna 2011 - Požár v areálu firmy na recyklaci plastů Remiva v Chropyni na Kroměřížsku způsobil škodu za 270 milionů korun.

20. dubna 2011 - Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia si vyžádal čtyři lidské životy. Škoda byla asi 66 milionů korun.

27. prosince 2013 - Požár, který zničil výrobnu plastů v Alojzově na Prostějovsku, způsobil škodu za 80 milionů korun.

20. dubna 2014 - Požár v galvanovně lanškrounské firmy Kozák Svitavy způsobil škodu za 200 milionů korun.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
SEŘIZOVAČ | VOLNÉ VÍKENDY| NÁSTUP IHNED|

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 27 500 - 30 300 Kč