Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V úterý přibylo 2405 nakažených koronavirem, pandemie tak dále zpomaluje

Testování na covid | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na covid | foto: Pixabay.com

V úterý dále zpomalovalo šíření nemoci covid-19, a naopak zrychlovalo očkování. Přibylo 2405 nakažených koronavirem, což bylo o čtvrtinu méně než před týdnem. Očkováno proti covidu-19 bylo 68 020 lidí, tedy o 15 procent více než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Podobně jako počty nově nakažených kleslo i množství lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku hospitalizovaných ubylo oproti minulému týdnu o pětinu na 2484, z toho 473 pacientů bylo ve vážném stavu.

Denní počty nově potvrzených případů covidu-19 klesají postupně od začátku března, kdy dosahovaly téměř 17 tisíc. V posledních dnech sice zpomalilo také testování, i přesto se ale kromě absolutního počtu nově nakažených snížil v úterý rovněž podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů.

Například u testů prováděných plošně a z preventivních důvodů, které tvoří většinu všech testů na covid-19, se podíl pozitivně testovaných snížil z 0,18 procenta za předchozí úterý na nynějších 0,17 procenta. 

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl klesl z 4,38 na 4,29 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených snížil ze 14,68 na 12,08 procenta.

V současnosti v Česku připadá na každých 100 tisíc obyvatel 123 nových případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní, což je o osm případů méně než k úterku. Tento údaj je nyní pro vládu rozhodující při uvolňování protiepidemických omezení. 

Některá opatření vláda v posledních týdnech uvolnila v krajích, kde se počet případů na obyvatele dostal na úroveň kolem stovky, či níže. Nejpříznivější je nyní situace v Královéhradeckém kraji, kde za poslední týden přibylo 49 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Naopak ve Zlínském kraji bylo za týden 192 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíce ze všech regionů.

Počty očkovaných naopak v poslední době kolísaly. V úterý 13. dubna počet podaných dávek vakcín přesáhl 61.000, následující dva úterky klesl zhruba na 57 tisíc a 59 tisíc a tento týden v úterý zase vystoupal až na 68 tisíc. 

Nejvíce očkovaných za jeden den od začátku očkování loni v prosinci bylo minulý týden ve čtvrtek, a to skoro 78 tisíc. Celkem už bylo podáno asi 3,34 milionu dávek a plně naočkován je přes milion lidí.

V poslední době rostou i volné kapacity nemocnic. Podle údajů ministerstva bylo před měsícem volných 19 procent lůžek s plicní ventilací, zatímco ve středu 26 procent. Podíl volných standardních lůžek s kyslíkem je nyní stejný jako na začátku dubna, a to 28 procent.

Zhruba od poloviny března klesají počty úmrtí lidí s covidem-19. Ještě v první polovině března umíralo denně i více než 200 nakažených, zatímco v posledních dnech počet úmrtí většinou nepřesáhl 50 za den. Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, zemřelo dohromady 29 479 nakažených. Případů covidu-19 bylo v zemi zaznamenáno celkem přes 1,6 milionu.

Rovněž takzvané reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, podle údajů k protiepidemickému systému PES kleslo. Z úterní hodnoty 0,90 se ke středě mírně snížilo na 0,86. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

2+KK 67m2 novostavba
2+KK 67m2 novostavba

K Červenému vrchu, Praha 6 - Vokovice
15 500 Kč/měsíc