Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V úterý budou protesty proti Babišovi hned na několika místech. Spolek chystá správní žalobu

Demonstrace pod názvem Braňme demokracii - Řekněmě ne vlastizrádcům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace pod názvem Braňme demokracii - Řekněmě ne vlastizrádcům | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA  Protesty proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se v úterý uskuteční kromě Prahy také na dalších 145 místech v zemi. Pořádající spolek Milion chvilek to uvedl v dnešní tiskové zprávě. V Praze platí omezení na 500 účastníků, přestože kvůli restrikci počtu účastníků hromadných akcí chystá spolek správní žalobu.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Milion chvilek, aby dodržel omezení kromě stanovení maximálního počtu účastníků na protestu na Staroměstském náměstí také zrušil pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. „Lidé, kteří se na akci nevejdou, budou moci vyjádřit svůj názor individuálně,“ uvedl spolek, který apeluje na dodržování dvoumetrových rozestupů a nošení roušky. K dispozici budou také stojany s dezinfekcí.

Milion chvilek ale zároveň tento týden podá správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Soud podle spolku má rozhodnout o tom, zda není zásadní omezení práva na shromažďování opatřením ministerstva zdravotnictví nezákonné.

Demonstrace pod názvem Braňme demokracii - Řekněmě ne vlastizrádcům
Stovky lidí v Praze demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi.

Ministerstvo vnitra trvá na názoru, že omezení práva shromažďovacího mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví by bylo disproporčním zásahem do lidských práv, řekl v pondělí po jednání vlády vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Obecně podle něj platí, že pokud na demonstraci nedojde například k násilnému jednání, tak policie nebude zasahovat kvůli tomu, že je na ní víc než 500 lidí.

O věci jednal s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), který má podle něj na záležitosti jiný právní názor. „Pokud je zde více právních názorů, tak máme mechanismy v demokratickém právním státě, jak rozhodnout, kdo má pravdu, a to bude muset pravděpodobně udělat soud,“ dodal Hamáček. Babiš doplnil, že doporučoval, aby demonstrace vůbec nebyla limitována.

Akce se budou v úterý konat také například v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Mladé Boleslavi, Opavě, Ostravě, Plzni, ve Zlíně, ale také v různých částech Prahy.

Organizátoři chtějí demonstrací upozornit na nedostatečnou a pomalou finanční pomoc české ekonomice, netransparentní veřejné zakázky na zdravotnický materiál nebo na to, že vyplácení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých firem připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje.

Spolek také kritizuje návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Vláda jej minulý týden hlasy ministrů za hnutí ANO schválila. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka holdingu.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.