Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V útulku čekala na zvířata smrt

Česko

  11:08
PRAHA - Pražský magistrát roky dotoval snad nejostudnější přírodovědeckou stanici v Čechách. Zbytečně v ní hynuly a zřejmě byly týrány vzácné šelmy, dravci a plazi. Kontrola to odhalila až nyní.

Z bláta do louže. V jinonické zachranné stanici žijí stovky ptaků a jiných zvířat. Na některé z nich se usmálo štěstí. Přežila. foto: Viktor ChladLidové noviny

Pokud někdo z Pražanů najde v současné době zraněnou veverku či jiné volně žijící zvíře, nemá žádnou šanci zajistit mu odbornou pomoc. V metropoli je pouze jediná záchranná stanice pro zraněná, nemocná či jinak handicapovaná volně žijící zvířata. Ta však má nyní pozastavenou činnost.
Vedoucí: Nic u nás nehynulo
Vedoucí jinonické záchranné stanice Věra Aladzasová Přibylová nepřipouští, že by její činnost měla nějaké závažné nedostatky.

* LN Jak se stalo, že ve vaší stanici hynuly bez pomoci veverky, kuny, labutě a další zvířata?
O žádné mrtvé veverce v době kontroly nevím. Hada jsem tam měla vypreparovaného pro potřeby jednoho indiánského klubu, mrtvá labuť v pytli čekala na to, až ji odvezu. Přivezl ji pán s tím, že ji někdo srazil na silnici, a do půl hodiny uhynula. Jinak u nás žádná zvířata nehynula, proč by měla hynout?

* LN Takže to, co viděli veterinářka s inspektorem, se jim zdálo?
Byla to nešťastná shoda okolností. Jednorázový kiks. Kontrola přišla na udání v době, kdy jsem už čtyři dny stonala, proto nebylo uklizeno. Od té doby tam byl kdekdo, ze svazu ochránců přírody i Ligy pro ochranu zvířat a bylo to v pořádku.

* LN A stížnosti jinonických obyvatel na zápach ze stanice?
 Měla jsem čtyři lišky a lišky skutečně intenzivně páchnou, ale ty už jsem dala pryč. A některým lidem z Jinonic může vadit to, že stanice je nyní přemístěna na louku, kde byli zvyklí venčit psy.

* LN Kolik zvířat vám lidé nosí?
Ročně asi 1500 až 2000. Nejčastěji poštolky a ježky.

K tomuto kroku se odhodlali pražští veterináři poté, co spolu s inspektory životního prostředí na vlastní oči viděli otřesné podmínky, v jakých se zvířata v jinonickém útulku poblíž Prokopského údolí nacházejí. „Byla to hrůza. Za celý život jsem nic podobného neviděl.

Dělalo se mi z toho špatně,“ řekl LN Karel Kerouš z České inspekce životního prostředí. Inspektoři se vydali na kontrolu na základě stížnosti jinonických občanů, že útulek páchne na míle daleko. To, co na místě zjistili, však předčilo jejich očekávání.

Mrtvá veverka v krabici se už rozkládala. S poraněnou nožičkou ji tam podle Kerouše donesli nějací lidé v naději, že záchranná stanice ji zachrání. Vedoucí útulku Věra Aladzasová Přibylová ji nejen nezachránila, ale ani nevybalila z krabice.

V kontejnerech na směsný odpad se válely mrtvé kuny, voliéry s ptáky byly plné výkalů, klec bez výběhu patří vlku Amigovi, prý odchovanci jedné moravské zoo. Žádná ošetřovna, kafilerní boxy, lednice, vývařovna, nic z toho, co je pro více než 20 národních záchranných stanic v Česku běžným standardem.

Doklady o tom, jak se do Jinonic dostal dhoul a další vzácné a přísně chráněné šelmy, které se ve volné přírodě nesmějí odchytávat, Přibylová inspektorům nepředložila. Inspekce proto zahájila správní řízení.

Další řízení zřejmě zahájí pražští veterináři, tentokrát pro podezření z porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. „Zatím jsme vydali předběžné opatření, že další zvířata nesmí paní Přibylová přijímat do té doby, než učiní nápravu. Ale předpokládám, že správní řízení pro týrání zvířat zahájíme, šetření ještě není u konce,“ řekla Alžběta Slabá z veterinární správy.

Podle inspektora Karla Kerouše existence jediné záchranné stanice pro celou metropoli nedostačuje. Praha je podle něho výjimečnou ornitologickou lokalitou, ptáci si zaslouží vlastní útulek. Savce by mohl přijímat dolnoměcholupský útulek pro kočky, kam nyní strážníci převážejí náhodně nalezená exotická zvířata.

Pražský magistrát loni provoz stanice v Jinonicích dotoval částkou 2 milionů korun. Letos přispěje znovu, výši sumy však pod dopadem nových skutečností reviduje. Lidé z nejbližšího okruhu primátora Pavla Béma nyní zpracovávají koncepci péče o volně žijící živočichy.

Primátorův poradce Pavel Polák se nejprve celou záležitost snažil bagatelizovat tvrzením, že útulek není magistrátu a účetnictví je v pořádku. Posléze připustil, že současný stav zachovat nelze. „Zvažuje se několik možností. Uvažujeme například o tom, že by mohlo město otevřít vlastní záchrannou stanici. Do jinonické stanice každopádně chceme zavést vodu, odpad a elektřinu,“ konstatoval Polák.