Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V živočišné říši může sex zabíjet

Česko

UKÁZKA Z KNIHY O VĚDĚ

Uněkterých druhů kudlanek žádný sameček pohlavní akt nepřežije. Samička nejdříve sežere jeho hlavu, ale zbytek těla stále pokračuje v páření. Vypadá to hrozně, ale samička má dobrý důvod. Tím, že vyřadí jeho mozek z činnosti, neutralizuje nervy ze samčí hlavy, které by mohly páření přerušit. Bezhlavý sameček tak ztrácí veškeré zábrany a kopuluje, dokud samička není spokojena.

Někteří samečci jsou zřejmě předurčeni k tomu, aby nakonec posloužili své partnerce za večeři. Během styku sameček snovačky australské, příbuzné černé vdovy, zaujímá polohu se zadečkem přímo nad čelistmi mnohem větší samičky, jako by říkal: „Sněz mě.“ Samička mu obyčejně vyhoví, ale ne okamžitě. Obvykle dovolí samečkovi nejprve opakovat kopulaci. Samička svého manžela sežere teprve po skončení pohlavního aktu.

Vědci soudí, že samečkové snovaček páchají sexuální sebevraždy ze tří důvodů. Především pavouci, kteří požírají své partnery, mají delší dobu sexu a při tom se oplodní dvakrát tolik vajec. Navíc většinou platí, že samičky po pozření samečka už další partnery odmítají, což znamená, že pro samečka je sebevražda šance zajistit si otcovství samiččiných potomků. A konečně, průměrná délka života samečka je jen několik měsíců, kdežto samička žije nejméně dva roky. Proto by stejně neměl možnost pářit se vícekrát. Také samičky pokoutníků požírají své samečky po páření, ale někteří samečkové našli chytrý způsob, jak se tomuto osudu vyhnout. Vytvářejí jakýsi uspávací plyn, který samičku zklidní, ale nebrání jí v páření.

Vražda samečka jako biochemická ochrana Hmyzí svět je plný kanibalů. Málokteří jsou však tak nenasytní jako samička jednoho druhu světlušky. Používá své ženské kouzlo k přilákání samečků, aby je sežrala zaživa. V tomto případě to nemá nic společného s rozmnožováním ani s dominancí. Samčí produkty jsou přírodní biochemickou obranou proti hlavnímu nepříteli světlušek, pavoukům. Samička sama nemá protipavoučí sérum. Když sežere celého samečka, sama se imunizuje, a tím se chrání před nepřáteli.

Samci potemníků dělají všechno proto, aby se před smrtí ještě stihli pářit. Výzkumy prokázaly, že umírající brouci omezují svůj imunitní systém a soustřeďují veškerou energii na tvorbu pohlavních hormonů, aby na poslední chvíli ještě přilákali samičky schopné oplození. Včelí trubec na to jde stejně. Při výronu spermatu doslova exploduje. Zbytek jeho těla se úplně rozpadne, ale genitálie zůstanou v samičce, a to navždy. Tak předchází dalšímu páření, je to hmyzí obdoba pásu cudnosti.

***

Knihu Augustuse Browna nazvanou Proč pandy dělají stojku vydalo nakladatelství Euromedia Group. Text upravila redakce Lidových novin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!