Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vakcína na chřipku se už testuje

Česko

Tři měsíce po objevení nové chřipky dostali první pacienti pokusné očkování

Hned dvě australské společnosti včera spustily první zkoušky vakcíny proti prasečí chřipce.

Vakcína je úhelným kamenem v boji proti možné chřipkové epidemii. Virus této nemoci je však velmi proměnlivý, a tak je příprava účinné látky proti každému novému typu viru souboj s časem.

V letošním závodění o první chřipkovou vakcínu zvítězila Austrálie, země, kde právě vrcholí chřipková sezona. Už tři měsíce po identifikaci nového viru v Mexiku začaly na dvou místech nejmenšího kontinentu zkoušky vakcíny proti této nové hrozbě.

V prvním případě jde o zkoušky vakcíny vyráběné otestovanou metodou. Provádí je v nemocnici v Adelaide farmaceutický gigant CSL a potrvají sedm měsíců. Druhý pokus s vakcínou vyrobenou novějšími metodami (např. s novým typem látky posilující účinek vakcíny) vede malá společnost Vaxine.

Celkem se zkoušek zúčastní několik set zdravých dobrovolníků a budou trvat přibližně půl roku. Ale i průběžné výsledky by už po šesti až osmi týdnech mohly odpovědět na otázku, zda bude vakcína skutečně účinná (to se předpokládá) a do jaké míry bude účinná.

Stačí poloviční ochrana?

Polovina dobrovolníků dostane jedinou dávku vakcíny, zbytek v rozmezí několika týdnů ještě další. Po třech týdnech lékaři ověří, jak na vakcínu zareagoval imunitní systém očkovaných a kolik protilátek mají v krvi.

Rozdíly v reakci obou skupin budou odborníky i výrobce zajímat patrně nejvíce. Zatím se předpokládá, že k získání dostatečné ochrany proti pandemickému viru bude zapotřebí očkování dvěma dávkami vakcíny. S tím počítá v současnosti i pandemický plán ČR.

Kdyby se ukázalo, že stačí jediná dávka, náhle by se „zdvojnásobily“ zásoby vakcíny. A to v situaci, kdy příprava vakcíny u některých výrobců neprobíhá zcela optimálně.

Výnosy protilátek při volbě tradičního postupu (množením uzpůsobeného viru ve vejcích) jsou nečekaně nízké. Před začátkem výroby ve velkém se to ale ještě může změnit.

První místo bez medaile Titul nejrychlejšího výrobce ve startovním pelotonu firmám patrně nepřinese žádnou významnou výhodu v konkurenčním boji. Většina výrobců už má objednávky od vlád a zdravotnických organizací.

Firma CSL bude svou vakcínu dodávat do například australskému a americkému zdravotnictví, s distribucí chce v ideálním případě začít už v říjnu. Větší význam by prvenství mohlo mít pro malou firmu Vexine, která se tak snaží prokázat výhody své technologie.

Ostatní světoví výrobci nemají velké zpoždění a většina významných firem - které budou dodávat vakcínu i do ČR - se připravuje na zahájení klinických zkoušek během příštích šesti až osmi týdnů.

Odborníci by tak měli dostatek údajů o jejich účinnosti už v době, kdy se předpokládá nástup viru prasečí chřipky na severní polokouli, tedy v září a říjnu. I na jejich základě dojdou plány boje proti chřipce nepochybně ještě změn.

O tom, kolik vakcíny v té době bude na trhu, nerozhodne jen průběh klinických zkoušek, ale i jiné technické „detaily“. Například samotná objednávka Spojených států by mohla zahltit světové výrobce vakcín v nejhorším případě až na celý půlrok, tvrdí někteří odborníci. V USA není schváleno použití „posilujících“ látek, které zvyšují účinnost chřipkových vakcín. V současnosti tak každý Američan potřebuje větší dávku virových bílkovin než Evropan.

Samozřejmě pokud si virus i nadále udrží svou relativně neškodnou podobu, nemusí problémy s vakcínou představovat zásadní zdravotnický problém.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...