25. srpna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak je to s miliony? Paroubek za nařčením manželky vidí ‚mocné zájmové struktury‘

Jiří Paroubek se svou ženou Petrou na archivní fotografii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek se svou ženou Petrou na archivní fotografii. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Předvolební kampaň zasypala nečekaná lavina. Odpálila ji Petra Paroubková, která v televizi Seznam ve čtvrtek tvrdě zaútočila na svého stále ještě manžela a bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Uvedla, že dostával milionové částky, které nechodily přes bankovní účet. Vedle osobní roviny, kdy se Paroubkovi handrkují o majetkové vyrovnání a výchovu jejich dcery, má celá kauza politický přesah. Paroubek totiž kandiduje v Ostravě do Senátu.

Bez předložených důkazů Paroubková exšéfa ČSSD nařkla z nelegálních peněz v jejich rodině. „Nebudu říkat, odkud ty finanční zdroje jsou, ani na co se spotřebovávaly, ale o části jsem věděla, odkud je. Sepsala jsem u notáře prohlášení, protože jsem měla obavy o svůj život,“ řekla Paroubková Seznamu. „Není v tom sám. Jsou tam mnohem větší hráči. Některé znám osobně,“ dodala.

Paroubek včera její útok opětoval. Její důvěryhodnost zpochybňoval například informací, že Paroubková pracovala pro vazebně stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka kvůli nemocničním zakázkám. „Její útok je účelový. Přichází šest týdnů před volbami, ve kterých kandiduji,“ napsal Paroubek na svém webu Vaše věc. Dodal, že Paroubková donedávna údajně usilovala o smírné řešení. „Přitom ještě 10. srpna prostřednictvím svých advokátů v dopise nabízela svou spolupráci v mé volební kampani,“ dodal Paroubek a ocitoval dopis manželčiných advokátů.

Paroubek je přesvědčený, že hra jeho ženy je vícevrstevnatá. Jinými slovy, že v útoku proti němu nestojí jen „budoucí bývalá manželka“, ale i mocné zájmové struktury.

„Myslím, že v zákulisí celou záležitost režírují stále titíž lidé, kteří si nyní přejí znemožnit mou volbu. Rok po volbách do sněmovny v roce 2010 se Zdeněk Bakala chlubil v rozsáhlém rozhovoru MF Dnes, že zabránil tomu, abych se stal českým premiérem. Bakala se nyní bojí mého zvolení senátorem v Ostravě,“ pronesl Paroubek na adresu amerického miliardáře českého původu Bakaly, který stál za kontroverzní privatizací OKD.

Vzápětí Paroubek namířil ukazováček na vlivnou PR agenturu Bison & Rose, jejíž spolumajitel Vladimír Bystrov Bakalu mediálně zastupuje. „Bizoni“ měli v minulé vládě blízko k exšéfovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi a exministru vnitra Milanu Chovancovi.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.