Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Válka žalobců pokračuje

Česko

Žalobci se přou o rušení poboček Vrchního státního zastupitelství. Část z nich v tom vidí „justiční mafii“

PRAHA Nekonečný seriál o justiční mafii pokračuje. Nyní v něm zřejmě jde o bytí a nebytí ostravské a brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Obě pobočky, které se zaměřují na potírání nejzávažnější hospodářské kriminality, navrhuje zrušit šéfka olomouckého vrchního zastupitelství Milena Hojovcová. Její předchůdce a dnes podřízený Ivo Ištvan za to Hojovcovou kritizuje. Podle něj jde o nesmyslné rozhodnutí a Hojovcová ho prý prosazuje jen proto, aby ho potrestala za jeho postoje v případu Čunek.

„Mstí se mi za kauzu Čunek“ Až do podzimu 2007 Ištvan olomoucké žalobce vedl. Pak ho ale ministerstvo spravedlnosti na návrh nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké odvolalo a Ištvan se stal řadovým žalobcem brněnské pobočky olomouckého vrchního zastupitelství. Na jaře 2008 ho nová šéfka Hojovcová stáhla z Brna do Olomouce bez ohledu na to, že Ištvan v Brně žije a má tu rodinu. Podle Ištvana šlo o mstu za jeho postoje v kauze Čunek, a obrátil se proto před rokem na soud. Rozhodnutí ovšem dodnes nepadlo a zřejmě jen tak nepadne. Postup svého zaměstnavatele označuje Ištvan za „obstrukci“. Již v říjnu 2008 dal Okresní soud v Olomouci za pravdu Ištvanovi a jeho přeřazení do Brna označil za neplatné. Olomoucké státní zastupitelství se však odvolalo. Krajský soud v Ostravě měl případ definitivně rozhodnout minulou středu, ale nerozhodl. Od Hojovcové totiž v pondělí na soud přišla námitka, která určeného soudce obvinila z podjatosti. Námitkou se nyní bude zabývat nadřízený soud, což zřejmě znamená několikaměsíční zdržení.

Důvody, kterými olomoucké vrchní zastupitelství námitku zdůvodnilo, považuje Ištvan za „absurdní“. „Píše se tam například, že předseda senátu odvolacího soudu Otokar Pochmon měl před 33 lety studovat v Brně s předsedou vrchního soudu Jaroslavem Holubcem. Z toho odvozují podjatost předsedy senátu, protože předseda vrchního soudu údajně neměl v minulosti podat ruku vrchní státní zástupkyni Hojovcové,“ vysvětluje.

Takový argument je podle něj nesmysl, v justici se totiž prý „stejně všichni znají navzájem“. Ve skutečnosti může podle něj jít o snahu získat čas. Pokud by totiž došlo ke zrušení poboček olomouckého vrchního zastupitelství, nebylo by se vlastně již o co soudit. „Je to součást kampaně. Pokud se nám nedaří v soudním řízení, tak to budeme dělat tímto způsobem,“ míní Ištvan.

Rušení poboček Hojovcová obhajuje. Argumentuje třeba tím, že Vrchní státní zastupitelství v Praze, pod které spadají celé Čechy, pobočky nemá. Zrušení poboček by také podle ní ušetřilo až milion korun ročně. Podle Ištvana je to ale nesmysl, protože dojíždění žalobců do Ostravy a Brna by bylo drahé. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová ještě o rušení poboček nerozhodla. Podle její mluvčí Veroniky Ludvíkové totiž ministerstvo návrh stále ještě analyzuje.

Termín „justiční mafie“ použila někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová vůči své nástupkyni Vesecké, a to kvůli jejímu postupu v kauze Čunek. Vesecká se pak obrátila na soud. Středočeský soudce Vojtěch Cepl ml. loni žalobu odmítl a slova Benešové o justiční mafii tím de facto podpořil. Vrchní soud v Praze ale letos jeho verdikt zrušil a věc vrátil zpět. Spor vyhrotil vztahy v justici a vedl k absurdním situacím, kdy si třeba Holubec s Hojovcovou odmítli podat ruku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!