Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Van Rompuy: Česko nesplňuje podmínky, přijetí eura není otázkou dneška

Evropa

  12:52
PRAHA - Česká republika nyní nesplňuje všechny podmínky k přijetí eura, připomněl dnes v Praze stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání s českým premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Premiér Petr Nečas přivítal předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye foto: FOTO: MAFRA - Dan Materna

Debata o vstupu ČR do eurozóny, který bude podle něj výsostně českým rozhodnutím, tak prý není "problémem dnešního dne". Nečas na tiskové konferenci s Van Rompuyem zopakoval svůj postoj, že flexibilní kurz koruny je nyní pro českou ekonomiku výhodou a o přijetí eura by se mělo rozhodovat v referendu.

Van Rompuy na tiskové konferenci připomněl, že dříve či později přijmout euro se ČR zavázala při vstupu do unie. ČR nyní všechna potřebná kritéria nesplňuje. "Ale i když je splníte, tak musí Česká republika sama přijmout to rozhodnutí podle svého ústavního pořádku. My se do toho nebudeme vměšovat," uvedl předseda Evropské rady. Rozhodnout o přistoupení k euru po splnění podmínek tak podle něj musí "vnitřní debata v ČR".

Podmínkou pro přijetí eura je udržení deficitu veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP), veřejný dluh pod 60 procenty HDP nebo cenovou stabilitu. Mezi další kritéria patří stabilita dlouhodobých úrokových sazeb a stabilita měnového kurzu. S většinou z nich nemá ČR dlouhodobě problém.

Česko se nevejde pod maximální hranici deficitu veřejných financí

Loni ČR ovšem kvůli vyšší inflaci způsobené zvýšením daně z přidané hodnoty neplnila kritérium cenové stability, v dalších letech by ovšem již opět tuto podmínku měla země podle vládních materiálů bez problémů plnit. Dále Česko nedodržuje tříprocentní hranici pro deficit veřejných financí. V současnosti vede EU s ČR řízení o nadměrném deficitu, tuto proceduru by přitom letos chtěla čeká vláda ukončit.

Podle Českého statistického úřadu loni stoupl deficit veřejných financí na 4,38 procenta z předloňských 3,25 procenta. Důvodem je jednorázové zaúčtování církevních restitucí a úpravy v čerpání fondů EU. Bez těchto vlivů byl loni deficit veřejných financí 2,5 procenta HDP. Letos MF očekává deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP.

Český prezident Miloš Zeman nedávno prohlásil, že Česko by mohlo společnou evropskou měnu přijmout za pět let. Nečas na to dnes podotkl, že za ekonomickou politiku země je odpovědná vláda a ne prezident. "Takže názory jsou to samozřejmě legitimní, zajímavé, nicméně za ekonomickou politiku odpovídá vláda, která je odpovědná Poslanecké sněmovně, nikoliv prezidentovi," řekl její předseda.

Podle Nečase však jeho vláda žádný konkrétní termín přijetí eura dávat nebude, kromě jiného i proto, že všechny předchozí podobné sliby nebyly realizovány, je tedy také o "jistou reputační kredibilitu" země. "Je vědomou politikou mé vlády nestanovovat pevný termín přistoupení k eurozóně," řekl Nečas. Podle premiéra se od českého vstupu do EU situace a podmínky členství v eurozóně změnily natolik dramaticky a výrazně, že o přistoupení bude muset rozhodnout referendum.

Přijetí eura musí být pro Česko výhodné

Přijetí eura nyní znamená mimo jiné přistoupení k evropskému stabilizačnímu mechanismu, k fiskálnímu kompaktu, a dalším právním závazkům, které v roce 2003, kdy se rozhodovalo o vstupu do EU ještě neexistovaly, připomněl Nečas. Členství v EU podle něj přináší kladné hodnoty v ekonomickém, politickém i sociálním slova smyslu.

Pro Česko ale musí být podle předsedy vlády vstup do eurozóny výhodný, pak bude reálné o tom uvažovat. "Například, když by náklady na držení vlastní národní měny byly větší než na přistoupení k eurozóně," vysvětlil. Nečas je podle svých slov přesvědčen, že budoucností je vícerychlostní EU, která už fakticky vlastně existuje. Připomněl, že některé země jsou členy eurozóny či schengenského systému a jiné ne. "Bohatost a rozmanitost Evropy považuji za její přednost, její konkurenční výhodu," podotkl český premiér.

Van Rompuyovi dnes Nečas také řekl, že je jeho zájmem přesvědčit české poslance v Evropském parlamentu, aby podpořili víceletý finanční rámec na roky 2014 až 2020, na kterém už se shodla Evropská rada.

Autoři: ,