15. dubna 2010 12:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Suchopárný prezident EU Van Rompuy vydal básnickou sbírku

Herman Van Rompuy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herman Van Rompuy | foto: Reuters

BRUSEL V čele Evropské unie definitivně stojí básník. Prezident EU Herman Van Rompuy totiž vydal svou vůbec první sbírku haiku, tedy krátkých japonských básní, které se skládají jen z jednoduchého trojverší.

Dvaašedesátiletý bývalý belgický premiér, který si libuje v asketickém způsobu života a jehož charisma někteří političtí soupeři přirovnávají k "mokrému hadru", se psaní haiku věnuje již několik let a pravidelně je zveřejňuje na vlastním blogu.

Nebrání mu v tom ani jeho současné povinnosti, mezi něž patří zejména řízení summitů Evropské unie, kterých se účastní premiéři a prezidenti členských států sedmadvacítky.

Haiku Herman
Literární výtvory Haiku Hermana, jak se unijnímu prezidentovi často přezdívá, se však politice příliš často nevěnují. Van Rompuy inspiraci podle svých slov získává při procházkách se svým psem Louisem, kterého si před časem vzal z útulku.

Samotné haiku se prý rodí přes noc. "Haiku mě napadne večer, krátce předtím než jdu spát. Když se vzbudím, tak je hotové a mám ho v hlavě," řekl před časem v rozhovoru pro televizní stanici BBC.
Správné japonské haiku se v drtivé většině případů věnuje přírodě, výjimkou nejsou ani výtvory Van Rompuye.

Příklad prezidentova haiku

Vidím svůj dech, páru v zimním vzduchu, horko v zimě.

Stále ještě novopečený prezident EU propadl psaní haiku již před mnoha lety, kdy ho s japonskou poezií seznámil kněz Bart Mesotten, který je novináři označován jako otec belgického, nebo také vlámského haiku.

Mesotten věnoval Van Rompuyovi svou básnickou sbírku a ponoukal ho, aby si psaní také vyzkoušel. Zanedlouho se jeho výtvory začaly objevovat v belgických novinách a poté i na blogu.

Bývalý belgický premiér své básně píše především ve vlámštině, ale nová kniha je výjimkou. Vlámský originál se nachází vždy na jedné straně sbírky a na druhé straně je překlad do angličtiny, francouzštiny, němčiny a latiny, kterou Van Rompuy studoval na univerzitě ještě předtím, než se začal věnovat ekonomii.

Dnes vydaná sbírka ovšem není jeho prvním literárním počinem. V minulosti vydal již šest knih, které se však věnují esoterice a nesou názvy jako "Křesťanstvo: moderní myšlenka" či "Obnova v hlavě a v srdci".

ČTK