Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vandas lákal voliče u 'Malé Hanoje', Vietnamci akci ignorovali

Mítink Dělnické strany u tržnice Sapa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mítink Dělnické strany u tržnice Sapa | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Vystoupení předsedy zakázané Dělnické strany Tomáše Vandase v Praze Libuši přilákalo hlavně policii a jeho odpůrce. „V baště Vietnamců“ neuspěl.

Čtyřicetiletý muž si hraje na dětském hřišti se svou tříletou ratolestí. Jen několik kroků od něj stojí hlouček uniformovaných policistů a sleduje muže, který do amplionu zaníceně hovoří o benevolenci státu k imigraci Vietnamců. Otec s dítětem si jej jako většina obyvatel libušského sídliště nevšímá.

Muž s amplionem je Tomáš Vandas. Volební lídr Dělnické strany sociální spravedlnosti , který je stále předsedou její zakázané předchůdkyně - ultrapravicové Dělnické strany. Do Libuše přijel podle avizovaných prohlášení "zastat se místních, kteří si stěžují na soužití s velkou vietnamskou komunitou".

Vietnamce se podařilo přesvědčit
Na jeho mítink na náměstíčko vzdálené jen desítky metrů od "Malé Hanoje", obří tržnice Sappa, ale nakonec dorazí jen zhruba padesátka sympatizantů strany. Většina z nich je přespolních a o "problémech mezi Čechy a Vietnamci v Libuši" možná jen něco zaslechla v televizních spotech, nebo četla v novinách.

"Máme akci od pořadatele nahlášenou jako předvolební mítink. Očekávali jsme zhruba sto až sto padesát lidí. Myslím, že celá akce proběhne bez problémů, Místní Vietnamci sice uvažovali, že budou proti tomu nějak aktivně vystupovat, nakonec se je ale podařilo přesvědčit, aby od toho upustili" popisuje na místě LN situaci velící důstojník Oto Špicner i policejní mluvčí Ivana Ježková.

Padesát extremistů se ztrácí mezi policisty
Vandasova padesátka sympatizantů se nakonec téměř ztrácí v záplavě policistů, televizních štábů a fotografů, kterou Libuš nepamatuje od obří policejní a celní razie proti nelegálním imigrantům a plagiátům prodávaného zboží na Sappě v roce 2008.

Místním je Vandas takříkajíc šuma fuk. Tedy ne úplně všem. "Přišla jsem vyjádřit svůj nesouhlas s jeho vystoupením tady. Žiju tady od mala a žádné problémy s Vietnamci tady rozhodně nezažívám," svěřuje se sympatická rusovlasá dívka.

Strašil eurem
Ta spolu s dalšími lidmi z Iniciativy za práva migrantů při Vandasově typickém předvolebního projevu, který osciluje mezi strašením zavedením eura, očerňováním politických protivníků a stesky nad tím, že Češi musí zbohatlým Vietnamcům hlídat děti, rozvinuje protestní transparenty: "Stop rasismu" a "Ne xenofobii Dělnické strany".

Po zhruba hodině politických projevů, při kterých Vandase nahrazuje i jeho stranický kolega, je celá akce u konce. Žádný pochod ulicemi, žádné skandování, prostě skončilo jen jedno nepříliš úspěšné předvolební shromáždění.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...