Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vandas lákal voliče u 'Malé Hanoje', Vietnamci akci ignorovali

Česko

  18:27aktualizováno  21:11
PRAHA - Vystoupení předsedy zakázané Dělnické strany Tomáše Vandase v Praze Libuši přilákalo hlavně policii a jeho odpůrce. „V baště Vietnamců“ neuspěl.

Mítink Dělnické strany u tržnice Sapa foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Čtyřicetiletý muž si hraje na dětském hřišti se svou tříletou ratolestí. Jen několik kroků od něj stojí hlouček uniformovaných policistů a sleduje muže, který do amplionu zaníceně hovoří o benevolenci státu k imigraci Vietnamců. Otec s dítětem si jej jako většina obyvatel libušského sídliště nevšímá.

Muž s amplionem je Tomáš Vandas. Volební lídr Dělnické strany sociální spravedlnosti , který je stále předsedou její zakázané předchůdkyně - ultrapravicové Dělnické strany. Do Libuše přijel podle avizovaných prohlášení "zastat se místních, kteří si stěžují na soužití s velkou vietnamskou komunitou".

Vietnamce se podařilo přesvědčit
Na jeho mítink na náměstíčko vzdálené jen desítky metrů od "Malé Hanoje", obří tržnice Sappa, ale nakonec dorazí jen zhruba padesátka sympatizantů strany. Většina z nich je přespolních a o "problémech mezi Čechy a Vietnamci v Libuši" možná jen něco zaslechla v televizních spotech, nebo četla v novinách.

"Máme akci od pořadatele nahlášenou jako předvolební mítink. Očekávali jsme zhruba sto až sto padesát lidí. Myslím, že celá akce proběhne bez problémů, Místní Vietnamci sice uvažovali, že budou proti tomu nějak aktivně vystupovat, nakonec se je ale podařilo přesvědčit, aby od toho upustili" popisuje na místě LN situaci velící důstojník Oto Špicner i policejní mluvčí Ivana Ježková.

Padesát extremistů se ztrácí mezi policisty
Vandasova padesátka sympatizantů se nakonec téměř ztrácí v záplavě policistů, televizních štábů a fotografů, kterou Libuš nepamatuje od obří policejní a celní razie proti nelegálním imigrantům a plagiátům prodávaného zboží na Sappě v roce 2008.

Místním je Vandas takříkajíc šuma fuk. Tedy ne úplně všem. "Přišla jsem vyjádřit svůj nesouhlas s jeho vystoupením tady. Žiju tady od mala a žádné problémy s Vietnamci tady rozhodně nezažívám," svěřuje se sympatická rusovlasá dívka.

Strašil eurem
Ta spolu s dalšími lidmi z Iniciativy za práva migrantů při Vandasově typickém předvolebního projevu, který osciluje mezi strašením zavedením eura, očerňováním politických protivníků a stesky nad tím, že Češi musí zbohatlým Vietnamcům hlídat děti, rozvinuje protestní transparenty: "Stop rasismu" a "Ne xenofobii Dělnické strany".

Po zhruba hodině politických projevů, při kterých Vandase nahrazuje i jeho stranický kolega, je celá akce u konce. Žádný pochod ulicemi, žádné skandování, prostě skončilo jen jedno nepříliš úspěšné předvolební shromáždění.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...