20. února 2010 10:18, aktualizováno  10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zakázaná Dělnická strana půjde do voleb, jen pod jinou hlavičkou

Zprava předseda Dělnické mládeže Martin Zbela, předseda Dělnické strany Tomáš Vandas a první místopředseda DS Jiří Štěpánek demonstrují údajné potlačení svobody projevu na tiskové konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zprava předseda Dělnické mládeže Martin Zbela, předseda Dělnické strany Tomáš Vandas a první místopředseda DS Jiří Štěpánek demonstrují údajné potlačení svobody projevu na tiskové konferenci | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Představitelé soudem rozpuštěné krajně pravicové Dělnické strany půjdou do voleb pod hlavičkou spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Na dnešní tiskové konferenci to novinářům řekl předseda Dělnické strany Tomáš Vandas, který bude tváří kampaně. Do nového subjektu se podle něj přesune i členská základna.

"Naši lidé budou kandidovat za tento politický subjekt," uvedl.

Jasné gesto společnosti

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je prvním verdiktem v historii samostatné České republiky, kdy soud rozpustil některou z politických stran kvůli její činnosti a ideologii. 

Xenofobní a šovinistické symboly

Nejvyšší správní soud rozhodl o rozpuštění strany ve středu. V programu, idejích a symbolech Dělnické strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu také podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Dělnická strana může v třicetidenní lhůtě podat stížnost k Ústavnímu soudu, která má odkladný účinek.

Šéf strany Tomáš Vandas opakovaně řekl, že cítí podporu veřejnosti a i přes zrušení strany se chce ucházet o voličské hlasy v letošních volbách.


Soud zároveň uvedl, že řada problémů, na které strana poukazovala, skutečně existuje a přetrvá. Přesto má rozpuštění strany podle Nejvyššího správního soudu smysl jako jasné gesto společnosti ve vztahu k neonacistům a pravicovým extremistům.

"Nás takový verdikt (o rozpuštění strany) nemůže v žádném případě zastavit ani odradit od naší činnosti, a právě proto jsme se rozhodli, že Dělnická strana bude v parlamentních volbách na jaře tohoto roku kandidovat jako Dělnická strana sociální spravedlnosti," uvedl Vandas.

Členská základna

Členská základna DS nyní podle něho čítá téměř 1000 členů. Předseda DS podle svých slov počítá s tím, že do DSSS se přesune 90 procent členů a místních organizací. Vandas uvedl, že pokud bude DS vymazána z rejstříku politických stran, tak je možné, že se vrátí k původnímu názvu.

DS sice podá proti středečnímu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) o jejím rozpuštění ústavní stížnost, její představitelé však podle Vandase nechtějí riskovat, že by Ústavní soud verdikt NSS potvrdil po podání kandidátek, ale ještě před volbami, takže by byla DS z voleb vyřazena.

"Dále také existuje nebezpečí, že by v případě zvolení našich kandidátů do Poslanecké sněmovny a potvrzení verdiktu Nejvyššího správního soudu došlo k tomu, že by tito lidé ztratili svoji politickou stranu, za kterou byli zvoleni," řekl Vandas. Šance strany na zisk poslaneckého mandátu jsou však mizivé.

První volební mítinky DSSS by se měly odehrát 27. března v Příbrami a Dobříši. Volební kampaň povede Vandas, který předpokládá, že ní strana vloží celkem asi 500.000 až 600.000 korun, včetně volební kauce, která činí asi 200.000 korun.

Strana občanů republiky České

DSSS sídlí na stejné adrese jako DS. V čele DSSS stojí od prosince 2006 Hana Pavlíčková, matka Vandase. DSSS vznikla v lednu 2004 jako Strana občanů republiky České (SOČR). Založil ji Tomáš Magnusek z Náchoda (nyní spisovatel, herec a producent) a prvním předsedou se stal bývalý politický vězeň Jan Broj, který byl v letech 1990 až 1992 poradcem prezidenta Václava Havla. Strana neměla téměř žádné členy a prakticky nefungovala.

Po roce Magnusek odešel a subjekt se pod názvem Demokratická strana sociální spravedlnosti stal členem koalice Právo a Spravedlnost, v níž byly například hnutí Národní sjednocení a také DS. Právě představitelé DS původní stranu ovládli a dosadili do čela Hanu Pavlíčkovou. Současný název Dělnická strana sociální spravedlnosti je platný od listopadu 2008.

DSSS na svém webu uvádí, že jejím posláním je hájit zájmy pracujících občanů, studentů a učňů a podpora matek s dětmi a vznik tradičních rodin.

Program DSSS

"Přistěhovalectví nepovažujeme za alternativu zajištění natality národa," stojí na webu. Strana také údajně odmítá diskriminaci nebo zvýhodňování "určitých skupin". Programem DSSS je vytvářet demokratickou společnost, stojí také na webu. "Odsuzujeme totalitní ideologie 20. století, zejména nacismus a komunismus. DSSS pokračuje v boji za naši nezávislost na byrokracii Evropské unie, přísnou politiku proti imigrantům a opravdovou svobodu slova," píše o sobě strana. Na svém webu rovněž uvádí, že nespolupracuje s žádným neregistrovaným hnutím nebo organizací. Podle rozhodnutí NSS se podařilo prokázat, že DS spolupracovala mimo jiné s neregistrovanou neonacistickou organizací Národní odpor.

Politolog a odborník na extremismus z Masarykovy univerzity Martin Bastl dříve uvedl, že část krajní pravice dlouhodobě uvažovala o tom, zda nezaložit novou stranu, která by byla "akceschopnější a efektivnější".

Politolog Zdeněk Zbořil dříve ČTK řekl, že představitelé DS podle něho nemají nemají šanci dostat se do sněmovny.

NSS rozhodl o rozpuštění DS s tím, strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Byla podle NSS právem označena jako strana vyznávající totalitní ideologii

ČTK, Lidovky.cz