24. prosince 2012 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vánoce mění statistiky, do kostela se vypraví třetina Čechů

Betlém-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betlém-ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Méně než třetina Čechů odpoví kladně na otázku, zda věří v Boha. Ještě méně lidí chodí pravidelně do kostela. To se ale o Vánocích mění. Do kostela se v tu dobu vydá více než třetina lidí. A jsou mezi nimi i ti, kteří jinak uvádí, že v Boha určitě nevěří.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM ze začátku letošního prosince.

Čechů, kteří věří v Boha, je podle průzkumu čím dál tím méně. Zatímco v roce 1995 to bylo 39 procent lidí, letos je to jen 30 %. K víře se přitom hlásí více ženy než muži, lidé nad 60 let a Moravané.

ČTĚTE VÍCE:

Vánoční zvyk

Do kostela pravidelně chodí jen 8 procent. Zvyšuje se naopak počet lidí, kteří říkají, že v Boha určitě nevěří. Jejich počet vyrostl na číslo 42 procent.

Období Vánoc ale statistiky mění. Během svátků se do kostela vypraví zhruba třetina Čechů. A jsou mezi nimi i ti, kteří se proti křesťanské víře vyhraňují.

„Do kostela chodí na Vánoce především lidé, kteří věří v Boha, ale návštěva kostela patří k vánočním zvykům i téměř ve třetině rodin těch, kteří spíše v Boha nevěří, a dokonce i u některých, kteří rozhodně věřící nejsou,“ uvedla agentura.

Předvánoční průzkum

Agentura STEM provedla průzkum v týdnu od 1. do 7. prosince. Oslovila více 1074 Čechů starších 18 let.

zizMarkéta Žižková

Najdete na Lidovky.cz