Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve čtvrtek přibylo opět méně případů covidu, zdravotníci aplikovali druhý nejvyšší počet vakcín

Lidé se po rozvolnění protiepidemických opatření vrátili k nakupování také v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se po rozvolnění protiepidemických opatření vrátili k nakupování také v... | foto: Petr EretMAFRA

Praha Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85 621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.

V mezitýdenním srovnání je nárůst zhruba o 350 případů nižší, proti středě je to asi o padesátku méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet případů covidu na 100 000 obyvatel, zásadní ukazatel pro rozvolňování, dál klesá, k pátku se snížil z 82 na 79.

V posledních dnech tempo očkování zrychlilo, přesto se stále nedaří překonat plánovanou hranici 100 000 očkovaných denně. Od minulého týdne se počet očkovaných drží v pracovních dnech nad 70 000 naočkovaných za den. Více očkovaných za den než ve čtvrtek bylo před týdnem, kdy zdravotníci aplikovali 87 743 dávek vakcíny. Přes 80 000 dávek za den se vyočkovalo ještě minulý týden v pátek a v tomto týdnu v úterý a ve středu. Očkovat se začalo koncem loňského prosince, od té doby zdravotníci aplikovali ke čtvrtečnímu večeru 3 992 027 dávek, ukončené očkování má 1 094 338 lidí. Lidé ve věku 40 až 44 let se budou moci k očkování registrovat od nedělní půlnoci. Poté už se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) možnost očkování otevře pro všechny zájemce nad 16 let.

V zemi se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Zhruba 79 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 11 procent je od AstraZenecy a zhruba desetina od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, se kterou se očkuje zhruba tři týdny a u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo ke čtvrtečnímu večeru přes 21 000 lidí.

Někde lidé kvůli omezené kapacitě museli čekat dlouhé fronty (Outlet Arena v...
První den znovuotevřených obchodů.

Celkem se v zemi nákaza od loňského března potvrdila u 1,651 milionu lidí, většina se vyléčila, 29 857 lidí s prokázaným onemocněním covid-19 zemřelo. Počty nově nakažených v Česku klesají od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 000. Od začátku května připadá v průměru přes 1400 případů na den, dubnový průměr činil přes 3100 pozitivních testů na den a v březnu to bylo 9660 nově nakažených na den. Zvolna klesá i počet lidí, kteří leží s covidem v nemocnici, ve čtvrtek jich bylo 1578, z toho 319 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání je hospitalizovaných zhruba o 650 méně, pacientů ve vážném stavu ubylo oproti minulému čtvrtku 85. 

Statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči, zátěž nemocnic je tak ve skutečnosti mnohem větší. Podle dat ministerstva bylo k pátečnímu ránu volných zhruba 6100 standardních lůžek s kyslíkem, což představuje 26 procent z celkového počtu. Postelí s umělou plicní ventilací je neobsazeno přibližně 670, tedy 29 procent. 

Testů provedly laboratoře ve čtvrtek opět méně, v mezitýdenním srovnání jejich počet tento týden klesá každý den. Za čtvrtek jich ministerstvo eviduje přes 179 000, před týdnem to bylo zhruba o 50 000 víc. Počet PCR testů klesl na necelých 13 000 a antigenních na 166 000. Podíl objevených nákaz u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, se drží na 0,12 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních pohybuje kolem 2,4 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, stoupl z šesti na 7,17 procenta.

Vzhledem ke zlepšování epidemické situace se v zemi v posledních týdnech postupně uvolňují protikoronavirová omezení. Vláda se v pátek bude zabývat pravidly pro cestování do sousedních zemí v době koronavirové pandemie nebo podmínkami otevření restauračních zahrádek. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek avizoval, že od soboty si bude Česká republika uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Oficiálně je považován za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!