Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo v příštím týdnu nastaví podmínky pro očkování cizinců, mohlo by být umožněno i samoplátcům

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr EretMAFRA

Praha Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

„Stejným způsobem se očkují členové diplomatického sboru, platí si jenom aplikaci, vakcínu mají zdarma,“ uvedl ministr. Samoplátci si uhradí i vakcínu. „Očkovací centra, která budou vybrána, budou státu zpětně platit tu vakcínu,“ dodal ministr. Kdy by mohlo být očkování cizincům umožněno, ministr zatím neřekl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová sdělila, že úřad připravuje možnost registrace cizinců, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění v ČR nebo dalších státech EU, do Centrálního registračního systému. „Půjde zejména o občany ČR, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění, a cizince z EU nebo třetích zemí, kteří mají v ČR dlouhodobý pobyt,“ uvedla.

Stejné postavení jako účastníci českého zdravotního pojištění mají cizinci s veřejným zdravotním pojištěním ze zemí EU, Evropského hospodářského prostoru, Švýcarska a zemí, se kterými má ČR bilaterální smlouvu, jako je Albánie, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko, Tunisko a Turecko.

„Očkování proti koronaviru je při splnění zákonných podmínek zdravotní službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že je hrazeno českým i zahraničním pojištěncům v mezích jejich nároku,“ sdělil na dotaz  mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Cizinci, kteří mají Evropský průkaz zdravotního pojištění, mají v ČR nárok pouze na poskytnutí nezbytné péče. VZP má za to, že očkování je nezbytná péče zejména u dlouhodobějších pobytů, nikoliv u krátkodobých, například turistických.

„Takto vzniklé náklady jsou pak vyúčtovány české výpomocné zdravotní pojišťovně. V konečném důsledku však náklady na očkování zahraničních pojištěnců ponese jejich zahraniční zdravotní pojišťovna,“ dodal s tím, že o nezbytnou péči zcela jistě nejde, pokud účelem cesty bylo pouze očkování.

Kolik nepojištěných cizinců v Česku či v Praze žije, není jasné. Podle statistik ministerstva vnitra žilo na konci prvního čtvrtletí v Česku celkem 656 300 cizinců, z nich 344 300 přechodně a ostatní trvale. České veřejné zdravotní pojištění mají ti, kteří pracují v tuzemsku jako zaměstnanci. Problém tak může být s cizinci, kteří v Česku pracují nelegálně. Podle dat Státního úřadu inspekce práce jich bylo loni při kontrolách odhaleno asi 2400. Ve dvou předchozích letech to bylo přes 3500.

Zdravotní pojišťovny odhadují náklady na proočkování celé populace asi na devět miliard korun. Arenberger v pondělí uvedl, že pravděpodobně se budou muset lidé proti koronaviru pravidelně přeočkovávat. Zřejmě to bude potřeba za rok až rok a půl od poslední dávky. Evropská unie se na tuto možnost už připravuje, uzavřela smlouvy na dalších 1,8 miliardy dávek vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....