Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od nedělní půlnoci se mohou hlásit na očkování lidé nad 40 let. Praktici dostanou vakcíny Moderna

K očkování se budou moci registrovat od nedělní půlnoci zájemci ve věku 40 až 44 let, oznámil premiér Andrej Babiš. Poté už se možnost očkování otevře pro všechny lidi nad 16 let. Praktičtí lékaři budou od příštího týdne dostávat vakcínu firmy Moderna přímo do ordinací. Měl by se tak vyřešit problém s tím, že u nich čeká na očkování přes 216 000 lidí, z toho asi 23 000 seniorů nad 80 let.

Nyní se mohou nechat očkovat lidé nad 45 let. Věková kategorie 45 až 49 let byla otevřena tento týden v noci na úterý, podle dat ministerstva zdravotnictví za dva dny dostalo očkování asi 150 000 lidí v tomto věku.

Až se možnost očkování nabídne i lidem ve věku 16 až 39 let, bude mít stát podle Babiše obrázek o tom, kolik lidí má o vakcinaci zájem. Na základě toho pak také může upravit kampaň na podporu očkování. Už nyní se podle něj připravuje část kampaně, která by měla cílit na mladší lidi. Kdy se očkování otevře pro všechny nad 16 let, premiér neuvedl.

Andrej Babiš
Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka

Spojené státy tento týden rozhodly, že vakcínu od společností Pfizer/BioNTech mohou dostat i děti ve věku 12 až 15 let. Dosud byla určena jen pro starší 16 let. Babiš předpokládá, že podobné rozhodnutí brzy padne i na evropské úrovni.

Stát uvažuje o tom, že by do očkování zapojil i firmy. Babiš ale dnes řekl, že je ještě nutné to promyslet, bylo by na to potřeba větších dodávek vakcíny Pfizer.

Statisíce vakcín pro praktiky

Praktičtí lékaři dosud dostávali především vakcíny společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, kterých ale zatím nebylo dost pro všechny zájemce o očkování v ordinacích.

Celkem by měli praktici v květnu a červnu dostat 454 000 dávek Moderny. Každý týden bude podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky dodáno 70 000 dávek, z toho 50 000 bude rozvezeno do ordinací praktiků, zbytek bude určen na druhé dávky už dříve očkovaných lidí. Vakcíny od AstraZeneky bude podle Šonky v květnu dodáno jen asi tolik, aby to pokrylo požadavky na druhé dávky očkování.

„Věřím, že to vyřeší problémy očkování u praktických lékařů. Umožní nám to naočkovat pacienty v nejvyšších věkových kategoriích, kteří u nás stále ještě na očkování čekají,“ řekl Šonka.

Babiš uvedl, že na rezervaci u praktiků k dnešnímu dni čekalo 216 800 lidí, z toho zhruba 23 000 ve věku nad 80 let a 66 800 sedmdesátníků. Podle dat ministerstva zdravotnictví se do 3600 ordinací registrovalo přes 470 000 zájemců o vakcínu. Podle dnešního vyjádření Společnosti všeobecného lékařství na termín očkování čeká přes 40 000 lidí nad 80 let a 90 000 lidí ve věku 70 až 79 let, většina z nich právě v ordinacích.

Vakcínu Moderny si budou praktici objednávat přímo u distributora podobně, jako se to nyní děje s očkovací látkou od Johnson & Johnson. Distributorem obou vakcín je firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Dosud se Moderna rozvážela podle požadavků krajských koordinátorů očkování. 

Změnu zajistí dodatek smlouvy, který ve středu podepsaly s distributorem zdravotní pojišťovny. Podepsání novinářům potvrdil náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík. Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech bude i nadále rozvážena do očkovacích center.

Praktičtí lékaři dosavadní distribuci vakcín kritizovali, krajští koordinátoři podle nich preferovali velká očkovací centra. Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje asi 5000 praktických lékařů, dnes v prohlášení uvedla, že přitom na prakticích bude úkol přemlouvat ty, kteří nejsou rozhodnuti se nechat očkovat.

S podáváním vakcín začali zdravotníci v Česku na konci prosince loňského roku. Ke středečnímu večeru zdravotníci podali přes 3,9 milionu dávek, asi 1,09 milionu lidí už má očkování ukončené. U tří ze čtyř očkovacích látek, které se v Česku používají, je nutné naočkovat dvě dávky.

Jako první se registrovali v lednu lidé nad 80 let

15. ledna - Jako první se do systému pro registraci k očkování mohli začít hlásit lidé starší 80 let. Začátky fungování systému provázely problémy.

26. ledna - Registr k očkování proti covidu-19 začal fungovat i pro zdravotníky.

27. února - Registrovat se mohli začít zaměstnanci škol, a to učitelé i nepedagogičtí pracovníci. Přednostní právo přihlásit se měli do 28. března.

1. března - K očkování se mohli začít hlásit lidé nad 70 let.

24. března - Systém pro registraci se otevřel pro pacienty s vážnými chronickými nemocemi, kteří získali doporučení od ambulantních specialistů. Jejich kódy platily do konce dubna.

29. března - Registrace se otevřela pro zaměstnance superkritické infrastruktury a vybrané policisty a hasiče.

7. dubna - Do registru se mohli začít hlásit zaměstnanci sociálních služeb.

14. dubna - K očkování proti covidu-19 se začali hlásit lidé, kterým je mezi 65 a 69 lety.

23. dubna - Internetová registrace se otevřela pro lidi ve věku 60 až 64 let.

28. dubna - Registrovat se mohli začít zájemci ve věku 55 až 59 let.

3. května - Registrace se otevřela pro vysokoškolské pedagogy a pro takzvané pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo čtvrtého stupně.

5. května - K očkování se začali registrovat lidé ve věku 50 až 54 let.

11. května - Otevřela se registrace k očkování pro lidi ve věku od 45 let.

13. května - Premiér Babiš řekl, že od půlnoci v neděli 16. května se k očkování budou moci registrovat lidé ve věku 40 až 44 let.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!