Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve středu přibylo 1261 koronavirových nákaz. Vakcínu dostalo téměř 82 tisíc lidí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Ve středu testy v Česku prokázaly 1261 nových případů nemoci covid-19, to je o asi 600 méně než ve stejný den minulého týdne. Očkováno bylo 81 833 lidí, o bezmála 2500 víc než minulou středu a o zhruba 1500 víc ve srovnání s úterým.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet případů covidu na 100 000 obyvatel, pro vládu nyní zásadní ukazatel pro rozvolňování, dál klesá. K dnešku se snížil v celé zemi z 88 na 82, rozdíly mezi kraji jsou ale dál značné. I další statistiky z posledních týdnů ukazují, že epidemie v Česku zvolna ustupuje.

Ve středu to bylo počtvrté od začátku očkování, kdy počet podaných dávek vakcín proti covidu překročil 80 000. I když tempo očkování zrychluje, stále se nedaří překonat plánovanou hranici 100 000 očkovaných denně. Před týdnem byl počet očkovaných zatím rekordní, když zdravotníci aplikovali 87 722 dávek vakcíny.

V Česku se začalo očkovat koncem loňského prosince, od té doby bylo do středečního večera podáno přes 3,9 milionu dávek. Plně očkováno je téměř 1,086 milionu lidí, tedy asi desetina obyvatel. Od tohoto týdne se mohou registrovat zájemci nad 45 let, příští týden mají přijít na řadu i mladší čtyřicátníci a poté všichni starší 16 let. Pro mladší zatím vakcíny nejsou schváleny.

V zemi se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Asi 79 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 11 procent je od AstraZeneky a zhruba desetina od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, se kterou se očkuje zhruba tři týdny a u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo k zatím skoro 20 000 lidí.

Od loňského března se koronavirus v zemi potvrdil u téměř 1,65 milionu lidí, většina se vyléčila a 29.825 osob s potvrzeným covidem zemřelo. Počty úmrtí s covidem-19 se snižují zhruba od poloviny března, ještě v první polovině března umíralo denně i více než 200 nakažených, zatímco za poslední týden počet obětí nepřesáhl 40 za den. 

Zvolna klesá i počet lidí, kteří leží s covidem v nemocnici, ke středečnímu večeru jich bylo 1697, z toho 337 v těžkém stavu. Hospitalizovaných je v mezitýdenním srovnání o 679 méně a nejméně od začátku loňského října, pacientů ve vážném stavu ubylo oproti minulé středě o stovku.

Současně se v nemocnicích uvolňují intenzivní lůžka a přístroje určené pro těžké případy koronaviru. Zátěž nemocnic je ale větší, protože statistiky nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči.

Každý den tohoto týdne zatím provedly laboratoře v mezitýdenním srovnání méně testů. Za středu jich ministerstvo eviduje přes 171 000, před týdnem to bylo zhruba o 62 000 víc. Počet PCR testů klesl na necelých 14 000 a antigenních na 157 500. Podíl objevených nákaz u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, je druhým dnem 0,12 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních také stagnoval na zhruba 2,5 procentech. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl z devíti na 6,6 procenta.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, k dnešku znovu mírně kleslo z 0,79 na 0,77. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží bezmála měsíc.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 000. Zhruba od poloviny března se snižují i počty úmrtí lidí s prokázanou nákazou. Vzhledem ke zlepšování epidemické situace se v zemi v posledních týdnech postupně uvolňují protikoronavirová omezení, další vlna začne po víkendu.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

Advantage Consulting, s.r.o.
Operátor lakovací linky (22-25000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč