Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejméně nakažených od konce srpna. V neděli přibylo 381 nových případů s covidem

Česko

  7:59aktualizováno  10:38
Praha - Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 24 819 lidí, zhruba o 4000 více než před týdnem.

ilustrační snímek foto: ČTK

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,645 milionu lidí. Z toho 29 711 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo. Za minulý týden eviduje ministerstvo zatím 211 zemřelých s covidem, o týden dříve to bylo 328. V dubnu zemřelo přes 2500 lidí, na květen zatím připadá téměř 300. Nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl letošní březen, kdy zemřelo téměř 6000 lidí s potvrzenou nákazou. Na Pražském hradě se v pondělí uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30 tisíc svíček. První z nich zapálí prezident Miloš Zeman.

K zvládnutí epidemie má mimo jiné přispět očkování proti koronaviru. V Česku bylo dosud podáno 3 654 376 dávek vakcíny proti covidu-19, plně očkováno je 1,058 milionu lidí. V sobotu zdravotníci očkovali přes 30 tisíc a v neděli téměř 25 tisíc lidí. Je to výrazně méně než v předchozích třech rekordních dnech, ale proti minulým víkendovým dnům počet očkovaných stoupl. O volných dnech se očkuje méně, podobné je to s testováním. 

Zlínsko poráží covid. Co za úspěchem stojí, je pro experty záhadou, pomoci...
Testování na covid

Testů na koronavirus bylo v neděli provedeno u laboratoří přes 58 tisíc, z toho přesnějších PCR testů bylo přes 5800, ostatní byly antigenní. Ve všední dny bývá testů několikanásobně víc. Například minulé pondělí jich bylo přes 312 tisíc. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, oproti sobotě klesl na 0,11 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil na tři procenta a u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl na 4,5 procenta.

Počet hospitalizovaných s covidem se k neděli snížil na 1819, což je nejméně od loňského října. Nicméně statistiky ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči dál ale potřebují. V těžkém stavu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví 363 pacientů. V pondělí ráno bylo v českých nemocnicích volných 30 procent standardních lůžek s kyslíkem, což je nepatrně více než v předchozích dnech. Lůžek s umělou plicní ventilací je neobsazených 28 procent. 

V posledních týdnech se epidemická situace v Česku zlepšuje. V uplynulém týdnu testy odhalily přes 10 800 nakažených, o týden dříve téměř 14 400 a předtím zhruba 17 500. Vláda tak přistupuje k postupnému rozvolňování. Od pondělka se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb, které byly dosud uzavřené kvůli epidemii nemoci covid-19. Postupně se také vracejí žáci a studenti do škol a zmírňují pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest venku.

Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, hodnota klesá od března, kdy bylo i více než 800 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, aktuálně je to 101. Nejlepší situace je momentálně v Karlovarském kraji, kde za uplynulý týden přibylo 34 případů na 100 tisíc obyvatel. V Královéhradeckém kraji jich bylo 38. Naopak nejhůře jsou na tom Zlínský kraj se 150, Vysočina se 148 a Jihočeský kraj se 146 případy koronaviru na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Vláda v pondělí probere další možné úpravy covidových opatření. Ministři by se mohli mimo jiné zabývat záměrem premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení rotační výuky od 17. května. Premiér v pondělí na twitteru uvedl, že schválena je od pondělní půlnoci registrace k očkování proti koronaviru pro věkovou skupinu 45 až 49 let.

Autor:
Témata: Domov

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat