Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z covidu-19 se v Česku vyléčilo 40 % nakažených. Nemoci podlehlo 227 lidí

Zdravotnice testuje 21. dubna 2020 pacienta s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnice testuje 21. dubna 2020 pacienta s nemocí covid-19, který je... | foto: ČTK

Praha V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 227 lidí, počet vyléčených vzrostl na 3120, což je přes 40 % z dosud nakažených. Ve středu nikdo z nakažených nezemřel, stalo se to poprvé od poloviny dubna. Od počátku nákazy ministerstvo eviduje 7581 případů, ve středu přibylo 75 nemocných a laboratoře provedly přes 7000 testů.

S covidem-19 se aktuálně potýká 4234 lidí, z toho 348 bylo v nemocnicích. Denní přírůstek případů byl ve středu o něco větší než předchozí dny, osmý den se ale drží pod stovkou. Podíl nově zaznamenaných případů covid-19 na počtu testů činil 1,07 %, předchozí dva dny byl pod jednoprocentní hodnotou. Ještě na začátku dubna se tento ukazatel pohyboval kolem pěti procent.

„Roste počet vyléčených, což považujeme za velmi dobrou zprávu,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Uzdravilo se přes 3100 lidí, z celkového počtu je to už více než 40 %.

Ve středu bylo v Česku provedeno 7023 testů na covid-19. Ve všední dny laboratoře v posledních dnech zvládnou kolem sedmi až osmi tisíc testů, o víkendech či svátcích jich bývá zhruba polovina. Celkem bylo v Česku zatím otestováno víc než 240 000 vzorků včetně opakovaných u jednoho člověka.

Odborníci považují za jeden z klíčových údajů pro zvládání epidemie počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, který klesá, podle nejnovějších údajů se v nemocnicích léčilo 348 nakažených. Z toho 68 pacientů bylo v těžkém stavu nebo vyžadovalo intenzivní péči. Ani počet vážně nemocných se výrazně nemění. Jako vyléčení nebo do domácí karantény už odešlo z nemocnic 643 osob, víc než 55 % ze všech dosud hospitalizovaných.

Od minulé středy přibývá méně než sto nových případů denně. Za pondělí vzrostl počet nakažených o 41, což bylo nejméně od 13. března. V úterý činil 

denní přírůstek 59 a ve středu znovu vzrostl na 75. V březnu či začátkem dubna denně přibývaly většinou dvě až tři stovky nakažených. Dosud nejvíce nemocných mělo Česko za jeden den 27. března, kdy přibylo 373 nakažených. Nejvyšší denní přírůstek za tento měsíc má 3. duben s 332 případy.

Mezi kraji je nemoc nejvíce rozšířená v Praze, absolutně i v přepočtu na počet obyvatel, nejméně v Jihočeském kraji. V hlavním městě s covidem-19 i nejvíc lidí zemřelo, lékaři zde zaznamenali 82 úmrtí. Následuje Moravskoslezský kraj s 28 a Karlovarský s 22 zemřelými. Jediný člověk s covidem-19 dosud zemřel ve 

Zlínském kraji. Naprostá většina obětí jsou senioři, kteří ještě před nakažením často trpěli i vícero vážnými nemocemi.

Česko podle odborníků epidemii koronaviru zatím zvládá, nemoc v poslední době ztrácí na síle a denně přibývají jen desítky případů. Republika se proto začala pozvolna vracet k běžnému životu, byť stále s řadou omezení, které potrvají další týdny i měsíce. Covid-19 se v Česku nekontrolovaně nešíří, je ale třeba dát pozor na některá lokální ohniska či případnou druhou vlnu.

Koronavirem se nakazilo 343 zdravotních sester a 167 lékařů

Ve zdravotnictví bylo dosud nakaženo koronavirem od začátku epidemie v ČR podle údajů krajských hygienických stanic 343 zdravotních sester a 167 lékařů, včetně zubních. Mezi ostatními zdravotními pracovníky mělo pozitivní test na covid-19 zatím 305 lidí. V celém Česku ministerstvo zdravotnictví eviduje na 7580 případů nemoci. Vyplynulo to z informací, které na čtvrteční tiskové konferenci zveřejnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

První případy nákazy byly v ČR oznámeny 1. března a první lékař onemocněl 5. března, kdy bylo v ČR teprve 12 pozitivních testů. Podle Duška nakažených zdravotníků v uplynulých osmi týdnem přibývalo postupně a pozvolně. Čísla jsou vzhledem k tomu, kolik lidí ve zdravotnictví pracuje, velmi nízká, doplnil Dušek. V Česku pracuje na 50 000 lékařů a zubařů, z toho zhruba 20 procent je ve státem řízených nemocnicích a další pětina v krajských nemocnicích. Sester je v ČR podle statistik ÚZIS přibližně 80 000.

Podle zveřejněných dat bylo k úterku více než stovka nakažených zdravotních sester vyléčena, z nemoci covid-19 se uzdravilo také 80 lékařů a zhruba 90 ostatních zdravotních pracovníků.

V ostatních profesních skupinách je podle údajů hygienických stanic výskyt nemoci covid-19 nižší. Například učitelů je nakažených 167, řidičů 114, sociálních pracovníků 87, policistů 71, hasičů a záchranářů 54 a vojáků 23.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...