Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uplynuly tři měsíce od úniku jedu do Bečvy, připomněli si lidé ve Valašském Meziříčí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) Na valašskomeziříčském náměstí se v neděli odpoledne uskutečnilo Vánoční setkání za Bečvu. Pořadatelé chtěli upozornit na to, že uplynuly tři měsíce od ekologické havárie, kdy 20. září do řeky Bečvy vypustil neznámý pachatel jedovaté látky, vodní biotop byl poškozen na asi 40 kilometrech toku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viník je stále neznámý, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté, kteří čekají na výsledky znaleckého zkoumání. Lhůta pro jeho vypracování končí v neděli. Krajská policejní mluvčí Lenka Javorková již dříve řekla, že policie by měla v pondělí zveřejnit informace týkající se vyšetřování.

Do Bečvy unikly neznámé látky už dříve.
Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.

Podle řady protestujících provází kauzu nejasnosti, mlčení a mlžení ze strany úřadů. Petici za objasnění postupu úřadů již podepsalo přes 15 600 lidí. Ekologickou katastrofu v neděli připomíná také protest spolku Milion chvilek pro demokracii v Praze, kdy se při akci Světlo pro Bečvu rozzáří svíčky na řece Vltavě.

Ve vnitřním prostoru náměstí ve Valašském Meziříčí se v neděli mohlo shromáždit sto lidí, kvůli nařízením souvisejícím s epidemií koronaviru byly na zemi udělány značky kvůli rozestupům. Další lidé, kteří přišli na akci, se pohybovali po obvodu náměstí. Na akci vystoupila i řada politiků, mnozí poukázali na chybějící informace a nezbytnost řádného vyšetření kauzy.

Například poslanec a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) uvedl, že zejména na začátku, kdy se dala posbírat řada důkazů, někteří selhali, zejména Česká inspekce životního prostředí. Je tak podle něj možné, policie nebude mít dostatek relevantních důkazů, aby dokázala určit viníka.

Deník Referendum již dříve uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce Deza, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, kde unikla směs látek. 

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl, že 20. září se v Deze stala provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy. Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) v neděli na náměstí uvedl, že před pár dny se v Deze prověřovalo, zda se může materiál z kaustifikační jednotky dostat do Bečvy.

Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve označili za možný zdroj zářijového úniku kyanidů kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...