Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Dva vojáci utrpěli těžká zranění při výbuchu munice v Brdech. Oba čistili dopadovou plochu Kolvín

Těžké poranění způsobil dvěma armádním pyrotechnikům výbuch v bývalém vojenském újezdu v Brdech poblž vesnice Skořice a oblasti nazývané Kolvín. Armáda oblast už řadu let čistí od nevybuchlé munice. foto: Martin PolívkaMAFRA

Výbuch munice těžce zranil v úterý dopoledne dva vojáky, kteří čistili prostor dopadové plochy Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru Brdy, řekla mluvčí Generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková. Vojáci na bývalých dopadových plochách dělají hloubkový pyrotechnický průzkum.
  11:12aktualizováno  12:57

„Mohu potvrdit tuto informaci. V úterý krátce po desáté hodině došlo k výbuchu munice v prostoru bývalé dopadové plochy Kolvín v Brdech. K výbuchu došlo při asanačních pracích Armády ČR. Byli zraněni dva vojáci, kteří byli následně letecky transportovaní do nemocnice,“ řekla webu Lidovky.cz mluvčí generálního štábu Magdaléna Dvořáková. Podle ní šlo o pyrotechnický odřad, který prováděl asanační práce podle plánu pro Brdy.

Mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Mária Svobodová uvedla, že jeden muž utrpěl devastující poranění končetin, druhý je popálený na horní části těla. Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři převezli do plzeňské fakultní nemocnice.

O zraněné pečují lékaři plzeňské fakultní nemocnice. „Jeden je ve velmi vážném stavu, druhý je také ve vážném stavu, ale je stabilizovaný,“ uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Událost se stala krátce po 10:00. Záchranáři měli původně ohlášený výbuch a zasažení více lidí, uvedla Svobodová. Na místo vyjelo několik sanitek, vůz pro hromadné postižení osob, povolán byl vrtulník Letecké záchranné služby Líně. „K původně nahlášeným sedmi zraněným jsem požádali o výpomoc leteckou záchrannou službu Středočeského kraje a Jihočeského kraje. Na místě se potvrdily pouze dvě osoby, proto pomoc sousedních krajů nebyla potřeba,“ uvedla.

Těžké poranění způsobil dvěma armádním pyrotechnikům výbuch v bývalém vojenském...
Těžké poranění způsobil dvěma armádním pyrotechnikům výbuch v bývalém vojenském...

O zraněné pečují lékaři plzeňské fakultní nemocnice. „Jeden je ve velmi vážném stavu, druhý je také ve vážném stavu, ale je stabilizovaný,“ uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. 

Na místě byli i hasiči, ale už odjeli, protože nebylo třeba požárního zásahu, uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. K případu vyjeli rokycanští policisté a také vojenská policie. Další informace zatím nejsou k dispozici.

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 po povrchu čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13 000 hektarů asi 10 000 kusů nevybuchlé munice. Z velké části šlo o poválečnou dělostřeleckou, raketovou a tankovou munici. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.

Armádní policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

Podle Dvořákové se stále provádí hloubkový pyrotechnický průzkum na bývalých dopadových plochách. V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince. Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách. Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek. Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.

Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách. Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek. Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat