Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Večeře jako na venkovském sídle

Česko

Nejdřív jsem se trochu lekla. Byl večer uprostřed týdne a v jídelně jsme byli úplně sami. Přesto jsme se necítili nepatřičně. Útulné prostředí, litinová kamna, příjemná obsluha, a hlavně poctivé rustikální jídlo dělají z Auberge de Provence ideální vánoční kulinární destinaci. I když je to trochu z ruky.

Mušle a hranolky jsou stejně nerozlučná dvojice jako slanina a vejce nebo pivo a pivní sýr. Na kombinaci měkkého a slaného masíčka s horkým a křupavým hranolkem - nejlépe omočeným v tatarce - je něco, čemu se nedá odolat. Není divu, že Belgičané povýšili moules frites (holandsky mosselen-friet) na svůj národní pokrm.

Kdo by ale čekal, že na mušle s hranolky narazí v Tuchoměřicích u Prahy, v obci, která čítá jen něco přes tisíc obyvatel? A nejen na ně! Mají zde i belgické vafle a padesát druhů belgického piva.

Závan Belgie sem přivezl Ludo Van den Bergh, majitel malého hotelu se jménem Auberge de Provence, umístěného v bývalém jezuitském klášteře ze 17. století. Hotýlek, který z kopce shlíží na Tuchoměřice a do okolní krajiny, si už stihl získat věhlas nejen díky svému výjimečnému umístění, ale i zdejší unikátní restauraci. Domácí prostředí i menu Dobrým ukazatelem toho, jestli restaurace má příjemnou atmosféru, nebo spíš naopak, je, když ji zažijete prázdnou. Když jsme s přáteli jednoho deštivého odpoledne uprostřed týdne dorazili do Auberge, byli jsme jedinými hosty, vůbec to ale nevadilo. V nízké místnosti mezi stěnami z kamene a dřevěných trámů, které jsou ozdobeny suchými květy, vycpanými úlovky z okolních lesů a starými rodinnými fotografiemi, jsme se cítili spíš jako na návštěvě v nějakém soukromém venkovském sídle.

Domácím dojmem působí i přiměřeně skromné menu s výběrem belgických a francouzských pokrmů v rustikálním stylu. Ingredience mnohých z nich navíc pocházejí z hotelové zahrady. Velká porce belgické dýňové polévky sametové konzistence (80 Kč) vylepšená strouhaným sýrem a domácím bramborovým lupínkem mohla být snad trochu víc okořeněná, ale byla přesto velice chutná. Šneci po bourgognesku (325 Kč za 6 kusů nebo 425 Kč za dvanáct) byli tuční a gumoví, a navíc je posypali tímtéž sýrem jako polévku. Argentinský hovězí biftek (585 Kč) dorazil na stůl opečený přesně na stupeň mediumrare, jak jsme ho chtěli, a doplňovalo ho sauté z opečených brambor, cherry rajčátek a pórku.

Promarněná hranolková šance A pak tu byly ještě nezvykle velké slávky (245 Kč za půl kila nebo 480 za celé) vařené v tradičním belgickém vývaru z mrkve, celeru, cibule a česneku. Mohly být perfektní - kdyby je před vařením upravili, jak se patří, tj. odstranili „ručičku“, jíž se přichycují k mořskému dnu. Takhle jsem to chlupaté něco musela pokaždé tahat z úst způsobem, který se k dámě moc nehodí. Pravidelný tvar hranolků zase ukazoval na to, že nepocházejí z domácí výroby, ale z mrazicího boxu v supermarketu. Velká škoda! Nemůžu si totiž vzpomenout ani na jediný podnik v Praze, kde by uměli dělat pravé belgické hranolky -a sem by se tolik hodily...

I když jsem ale belgickými moules frites byla mírně zklamaná, díky velikosti a čerstvosti mušlí bych si tohle jídlo objednala klidně znova. A repete bych si dala i s dezertem. Bruselské vafle (130 Kč) byly skutečné: lehounké, voněly po droždí, nebyly příliš hutné ani sladké, jak by snad někdo čekal. Přinesli nám je na talíři zasněžené moučkovým cukrem a ozdobené velkorysým množstvím lesních plodů. Chyběla snad jen vanilková zmrzlina uvedená na jídelním lístku. Pečené jablko se skořicí (145 Kč) bylo také vynikající, především díky omáčce toffee.

Jde o jednu z mála restaurací, které se vymykají nudnému trendu, jehož hlavními poznávacími znaky jsou panna cotta, cr`eme br^ulée a horký čokoládový dort. A nenarazíte tu ani na žádné podivné pěny, komplikované kombinace a pochybné architektonické kreace.

Samozřejmě i ty mají někdy své opodstatnění. V poslední době se mi ale zdá, jako by tyhle hogo fogo pokrmy - navíc obvykle mizerné kvality zpracování - byly v lepších podnicích povinné a stával se z nich univerzální kulinární styl. Jestli tomu opravdu tak je, Auberge de Provence je úplně mimo. Snaží se tady totiž o něco jiného: vaří prostá rustikální jídla, po nichž se jejich hosté můžou „utlouct“.

Obsluha, která neobtěžuje Obsluha v Auberge je přívětivá a přirozená. Když se nás číšník ptal, jestli si dáme aperitiv, a později digestiv, neměla jsem pocit, že nás k objednávce nutí. Mám totiž plné zuby číšníků, kteří se na vás, když odmítnete aperitiv, vytasí s dlouhým seznamem nejrůznějších nápojů („Snad tedy šampaňské? Campari? Martini?...“) jako z příručky pro začínající barmany. Odezvy z kuchyně byly na můj vkus občas trochu pomalejší, takže jsem si říkala, jak to asi vypadá, když tu mají plno, ale předpokládám, že o víkendu bývá personál posílen.

Každopádně by měl být. V pátek a v sobotu, kdy je v Auberge živá hudba, je tu určitě veseleji, stejně jako když tu mají jednu z mnoha konferencí a svateb. Díky hřišti a dětskému menu je restaurace oblíbená i u rodin s dětmi. V létě je k dispozici terasa s grilem, ale díky útulné jídelně s litinovými kamny je návštěva Auberge zrovna tak příjemná i v zimě (na Vánoce a Nový rok tu navíc plánují speciální menu).

Trvalo mi dost dlouho, než jsem Auberge de Provence objevila. Přestože jsem o ní už ledacos slyšela, nechtělo se mi vyrážet z města. Pro vás mám ale jeden vzkaz: vyražte. Je to jen kousek za ruzyňským letištěm, ale budete si připadat jako v úplně jiném světě.

***

Auberge de Provence

U Špejcharu 355, Celkový dojem

Tuchoměřice, Praha-západ

Tel.: 220 951 083, Po-Ne 11.00-23.00 Jídlo

www.tuchomerice.cz

Obsluha

Laura Baranik,

recenzentka restaurací, Atmosféra

www.praguespoon.com

gurmánská bomba

překvapivě dobré

průměr

nic moc

raději se vyhnout

Recenze je nezávislá, náklady platí

výhradně redakce Lidových novin.

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč