Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: tajnosti u Nagyové, nevhodné kabely v Blance i hádka Voříškové

Česko

  20:25
Kličkovaná v kauze Nagyová, zakletý dětský domov, zpověď amerického zabijáka i hádka Terezy Voříškové... Dnešní výběr editora bude trochu netradiční. Pokusím se v něm ukázat, proč stojí za to číst Lidovky.cz každý den.

Zprávy dne podle editora: Nagyová, Blanka, Voříšková foto: Lidovky.cz

1. Umíme najít zákulisní informace ve velkých kauzách

Obžalobu na Rittiga a Nagyovou v kauze BIS musíme tajit. Jinak jim ublížíme
Olomoucké státní zastupitelství odmítá odtajnit obžalobu v kauze Bezpečnostní informační služby, protože by tak podle něj zkrátilo na právech obviněné, mezi nimi lobbistu Ivo Rittiga či exšéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyovou). Detaily najdete ZDE.

Utajovaný posudek: některé kabely se pro Blanku vůbec nehodily
Technologické kabely v tunelu Blanka ukládaly pro ČKD minimálně čtyři různé firmy. Ty je nakupovaly od několika dodavatelů a jejich vlastnosti byly logicky odlišné. Podle znaleckého posudku, který si objednalo hlavní město Praha, se některé kabely pro použití ve vlhkém a mokrém tunelu ani nehodily. Analýza upozorňuje také na to, že kontrola izolačních vlastností kabelů začala až na konci loňského roku. Více čtěte ZDE.

2. Umíme vytrvale sledovat případy, na které okolí už zapomnělo

‚Nejhorší‘ dětský domov jako zakletý: nová ředitelka prý čachrovala s penězi, rezignovala
Měla napravit pošramocenou pověst jednoho z nejhorších dětských domovů. Místo toho ale ředitelka ústavu poblíž Mělníka čelila trestnímu oznámení: prý z liběchovského zařízení vyváděla peníze. Když pak na místo přijela kontrola z rezortu školství, okamžitě rezignovala. Přesto ale ministerstvo další kontroly neplánuje. Nové infoérmace o nejhorším děcáku najdete ZDE.

Někdejší ombudsman Pavel Varvařovský ve spisu, který o ústavu vedl v letech 2011 až 2013, popisoval například nepřiměřeně tvrdý režim. "Ochránce konstatoval špatné zacházení v podobě separování sourozenců, kontrolování telefonátů dětí a ukládání nezákonných opatření ve výchově," stojí ve výroční zprávě z roku 2012.

3. Umíme vybrat zajímavé příběhy ze světa

Robert Bales (vlevo) na archivním snímku z roku 2011.

Rozséval jsem válku a nenávist, píše Američan, který zmasakroval nevinné Afghánce
Pod rouškou tmy vyklouzl ze základny a se zbraní v ruce zamířil k nedaleké vesnici, aby zabíjel. Oné březnové noci seržant Robert Bales zmasakroval šestnáct nevinných Afghánců včetně devíti dětí. „Moji mysl pohltila válka. Rozséval jsem nenávist a sklízel násilí,“ píše na doživotí odsouzený Bales v dopise, jímž marně žádal o zmírnění trestu. Plné znění listu publikoval server The News Tribune; přinášíme jeho překlad.

4. Nabízíme seriály, které jinde nenajdete

Christina Johnston

Český šok. Češi mě fascinují chalupovou kulturou, říká Angličanka
Angličanka Christina Johnston se do Česka přestěhovala kvůli manželovi. Coby operní zpěvačka zde ale sama našla uplatnění. „Mám tu skvělé učitele, možnosti vystupování a báječné publikum. Cítím to jako čest, že mě Češi vzali pod svá křídla a jsem pyšná, že zrovna tady moje kariéra stoupá. Češi mi přijdou upřímnější než Angličané, libí se mi to,“ říká.

Jídlo pod palbou. PŘIBYL: Letní víno? Růžovky k masu i ovocným salátům
Jedním z velmi oblíbených letních nápojů bývá růžové víno. Často jsem se zamýšlel, proč tomu tak je. Ano, jsou osvěžující, ale mohou být i zemité a těžší, která se spíš hodí do zimních dní. V Čechách je to ale jasné, růžovky se pijí v létě a hotovo. Nikdo nevysvětlí proč, ale zkrátka to tak je. Více čtetě ZDE.

5. Nebojíme se napsat názor

GIBIŠ: Vládíku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb první hokejový Ivánek
Je jeden rodič méně důležitý než tři rodiče? Očividně ano. Aspoň v očích trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky. Od úterního večera tedy už bývalého, kouč sám rezignoval. Pokračování najdete ZDE.

6. Těžké čtení se snažíme doplnit o „texty ke kávě“

Tereza Voříšková: Na romantickém výletě ve Veroně jsme se s přítelem pohádali
Druhým rokem natáčí herečka Tereza Voříšková kanadský seriál, v rámci kterého se jen letos podívá do 13 států. Ačkoli jde z jedné televizní role do druhé a několikrát o sobě prohlásila, že není divadelní herečkou, v létě ztvární hlavní roli v premiéře inscenace Romeo a Julie na Letních shakespearovských slavnostech. „Julii jsem vždycky považovala za unylou vzdychající holku,“ prozradila v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Herečka Tereza Voříšková ztvární titulní roli v inscenaci Romeo a Julie na...
Herečky Tereza Voříšková a Naďa Konvalinková.

Dobré počtení přeji a díky za přízeň.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!