Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Véčkaři chtějí školky z „lega“

Česko

Vzniká návrh, aby stát podporoval výstavbu mateřských škol z montovaných buněk

PRAHA Nedostatek míst v mateřských školách, s nímž se potýkají zejména ve větších českých městech, chtějí vyřešit politici.

Vzniká návrh, který by umožnil výstavbu takzvaných mobilních školek, tedy staveb, které se dosud používají spíše jako dočasné ubytovny či jako zázemí pro sportovní nebo kulturní akce.

Jejich výstavba je však rychlejší a levnější, než by byla stavba klasických mateřských škol.

Výrobci těchto provizorních staveb již své řešení obcím nabízejí, ale pro řadu starostů je stále problémem sehnat dostatek peněz. A právě s financováním chtějí pomoci véčkaři.

„Navrhnu, aby ministerstvo školství podpořilo provoz mobilních školek. Města a obce by zajistily pozemky, výstavba by se financovala ze strukturálních fondů a stát by mohl přispívat na jejich provoz tak jako u běžných mateřských škol,“ vysvětlil Martin Vacek (VV), předseda sociálního výboru Poslanecké sněmovny. Jeho návrh má do konce dubna dorazit na ministerstvo školství.

Dodal, že nedostatek míst ve stávajících školkách brání mnoha rodičům vracet se do práce. „Přetížené jsou zejména školky ve velkých městech,“ upozornil Vacek.

Stát nezaplatí stavbu Ministr školství Josef Dobeš (VV) řekl Lidovým novinám, že je o státní podpoře mobilním školkám ochoten diskutovat. „Mateřské školy jsou z celorepublikového pohledu zaplněny ze zhruba 91 procent, ale v městech a satelitních městečkách jsou většinou přeplněny. Tam zejména by mohly být mobilní školky zajímavé,“ řekl Dobeš.

Aby stát mohl mobilním školkám poskytnout finanční podporu, musí stavby splňovat zejména hygienické parametry a musí v nich také probíhat výuka kvalifikovanými pedagogy. „Mobilní školky by v podstatě musely splňovat stejné podmínky jako pevné školky,“ upozornil ministr.

Dobeš vyloučil, že by stát mohl financovat samotnou výstavbu mobilních školek. „Kdyby ale takové školky splnily veškeré parametry, dovedu si představit, že by mohly být podobně jako firemní školky zařazeny do sítě státních školek, a mohli bychom se bavit o financování pedagogických pracovníků a jejich provozu,“ uvedl Dobeš.

Firemním školkám, tedy zařízením, která firmy budují pro své zaměstnance rodiče, chce stát začít od roku 2012 hradit 60 procent provozních výdajů. Podmínkou bude splnění příslušných hygienických a pedagogických kritérií.

První obcí, která se odhodlala posílit nedostatečnou kapacitu vlastní mateřské školy prostřednictvím mobilní nástavby, se stala v roce 2009 obec Rychnov u Jablonce. Její starosta František Chlouba tvrdí, že školku smontovanou z mobilních buněk firmou Koma Modular Construction si rodiče oblíbili a o její provoz se zajímají i zástupci jiných měst a obcí.

„Potřebovali jsme rozšířit kapacitu mateřské školy. Její dostavba by nás přišla na 12,5 milionu korun. Mobilní nástavba, která je o něco málo složitější než stavebnice Lego, nás vyšla na necelé čtyři miliony korun. Navíc její výstavba trvala jen tři měsíce,“ řekl Chlouba.

Firmy si brousí zuby Podle obchodního ředitele Komy Karla Kolínského projevují o mobilní školky zájem obce se 400 obyvateli i velká města, např. Jihlava.

„V současnosti jezdím od jednoho starosty ke druhému a dojednávám výstavbu dalších školek. Kdyby ministerstvo školství na provoz mobilních školek začalo přispívat, poptávka by se dále posílila,“ říká Vladimír Podéšť, předseda představenstva společnosti Fagus. Ta zatím dodává většinu mobilních staveb do Německa. „Lidé v Česku se v možnostech mobilních staveb stále ještě příliš neorientují,“ tvrdí Podéšť.

„Rozeslali jsme nabídku na dodání mobilních školek všem 5700 obcím v zemi a se zhruba 30 z nich již komunikujeme. Zástupci obcí potvrzují zájem, většina z nich se ale shoduje, že problém je v penězích,“ říká Jiří Licek, ředitel společnosti Cangor, která nabízí mobilní stavby.

Náklady na vybudování mobilní školky jsou v porovnání s běžnou „kamennou“ stavbou zhruba třetinové. Mobilní školka pro deset dětí, která splňuje kritéria státního školského zařízení, vyjde podle Licka na zhruba 1,3 milionu korun. Náklady na vybudování „nestátní“ školky se pohybují kolem jednoho milionu korun. Licek upozorňuje, že obce mohou na zřizování školek čerpat dotace ze strukturálních fondů Evropské unie.

***

Návrh na podporu mobilních školek *má umožnit obcím stavět lacinější montované stavby a využívat je jako školky * stát by spolufinancoval provoz takových školek, Unie jejich výstavbu * ideu tlačí politici Věcí veřejných

Autor: