Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Vědci končí ve vedení parku Šumava

Česko

Reagují tak na sloučení rady parku, které prosadil dočasný ředitel Stráský. „Bojíme se kácení lesů,“ zdůvodňují své rozhodnutí

ČESKÉ BUDĚJOVICE Šestnáct z jedenadvaceti členů vědecké sekce Rady Národního parku Šumava včera rezignovalo na své funkce. Hlavním důvodem je záměr nového šéfa šumavské rezervace Jana Stráského snížit počet vědců o polovinu a uvolněná místa obsadit dalšími zástupci krajů, obcí či podnikatelské sféry.

Vědci považují tento krok za snahu zbavit se jakékoliv odborné oponentury při rozhodování o způsobu ochrany přírody na Šumavě. Stráský, dosazený do funkce ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou, podle nich pracuje na tom, aby označení národní park v případě Šumavy ztratilo smysl. „Nechceme panu Stráskému dělat jen pouhou stafáž při jeho dalších plánovaných krocích,“ řekl LN dosavadní předseda vědecké sekce Jakub Hruška.

Stráský: Nová rada? Do 14 dní Stráský se rozhodl snížit počet členů rady parku z 53 na 45, přičemž na vědce by zbylo maximálně devět míst. Dosud byla rada, která schvaluje například návštěvní řád rezervace, oficiálně rozdělena do dvou sekcí – vědecké a regionální.

Vědeckou část reprezentovalo 20 přírodovědců, regionální část (dosud o tři hlasy početnější) pak zástupci obcí, krajů, horské služby a podnikatelů v zemědělství či turistickém ruchu. „Tuto myšlenku rozdělení na sekce už zákon nezná a já sekce nechci vytvářet. Bude to jednotná rada,“ uvedl Stráský. V nové, jednotné radě, kterou chce jmenovat do 14 dnů, by měl podle něj fungovat maximálně devítičlenný tým vědců, na kterých se vědecká fronta shodne.

Předseda Sdružení národního parku Šumava Jiří Hůlka přitom tvrdí, že odpor vědců proti obměně rady nechápe. „Podobně to přece funguje i v sousedním parku Bavorský les, který je nám často dáván za vzor,“ řekl LN Hůlka.

Stráský podle něj postupuje striktně v souladu se zákonem, který mu ukládá delegovat do rady zástupce obcí a krajů. „Pak si může ještě přizvat vědce jako poradní sbor, to už ale záleží na něm,“ uvedl Hůlka. Současná rada rozdělená na vědeckou a regionální sekci podle něj prakticky nepracovala, protože vědci dokázali často zablokovat veškeré požadavky samosprávy. Jakub Hruška ale z obstrukcí obviňuje právě obce.

Ekologičtí aktivisté jsou však přesvědčeni o tom, že Stráský likviduje vědecký dohled nad národním parkem Šumava ve prospěch nejrůznějších podnikatelských lobby a zájmových skupin. „Ministr Chalupa by měl okamžitě zasáhnout,“ myslí si Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Pokud se bude například jednat o vymezení území, kde by člověk neměl nijak zasahovat do přírodních procesů, nemůže se takové rozhodnutí obejít bez toho, aby se k němu se silným mandátem vyjádřili i vědci z oboru. Stráský už při nástupu do funkce například uvedl, že se pokusí získat výjimku, která by parku umožnila likvidovat kůrovcem napadené stromy i v místech, kde je to dnes zakázáno.

***

Příroda versus člověk?

* Exministr Martin Bursík rozhodl, že třetina rozlohy šumavského parku zůstane ušetřena lidských zásahů, včetně likvidace dřeva napadeného kůrovcem.

* Zatímco část vědců tvrdí, že pod usychajícími stromovými pahýly roste nový les, odolnější než uměle obhospodařovaný, mnozí regionální politici hovoří o katastrofě. Také Jan Stráský je zapřisáhlý odpůrce „bezzásahového“ režimu v rezervaci.

* Starostům i podnikatelům se nelíbí ani údajně příliš přísná regulace splouvání horní Vltavy. Přesto obce regulaci pro příští dva roky odsouhlasily. Stráský jim ovšem slíbil, že se už letos pokusí najít variantu, která by možnosti splouvání rozšířila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!