4. listopadu 2009 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vědci vlezli kvůli opravě do Husovy sochy. Poprvé od roku 1915

Akademický sochař Antonín Kašpar ukazuje reliéf Karla Havlíčka Borovského | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akademický sochař Antonín Kašpar ukazuje reliéf Karla Havlíčka Borovského | foto: ČTK

PRAHA Restaurátoři z Galerie hlavního města Prahy začali zkoumat vnitřek pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. Bronzovou sochu dnes otevřeli poprvé od roku 1915, kdy byla vztyčena. Otevření sochy navazuje na podrobný průzkum, který začal předloni. Dnešek ukázal, že sousoší je v havarijním stavu, řekl novinářům restaurátor Pavel Filip.

Vnitřek teď budou tři nebo čtyři měsíce podrobně zkoumat tři restaurátoři a tým statiků. Vše se bude konzultovat s památkáři. Poté se vypíše výběrové řízení na restaurátorskou firmu. Kolik bude oprava pomníku stát, nelze v současnosti ještě říct, uvedl radní Milan Richter.

Akademický sochař Antonín Kašpar prozkoumal vnitřek pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí

"Objevili jsme úžasný prostor v soše Jana Husa a pak jsme tam objevili reliéf Karla Havlíčka Borovského. Čekali jsme, že se dostaneme ještě do podzemí k základnímu kameni, kde by se měla nacházet schránka s dokumenty, které (tam) byly uloženy roku 1915," řekl Filip. Podle něj je ale uspořádání vnitřku komplikovanější, než se čekalo, a na nejspodnější úroveň povede cesta asi jinudy.

Restaurátoři vlezli do sousoší otvorem, kterým se po jeho dokončení dostal ven poslední dělník. Čtvercová deska o hraně asi 30 centimetrů byla přinýtovaná. Jelikož socha je pokryta měděnkou, nějakou dobu trvalo, než vchod vůbec našli.

"Neexistuje dokumentace, kolik je tady zpracováno bronzu," řekl Filip. Podle něj sestává sousoší z asi 150 jednotlivých kusů, které jsou pospojovány železnými šrouby. Je jich prý určitě víc než 5000. "Jsou v dost havarijním stavu. který jsme tedy předpokládali - že ten zub času se na tom stavu takhle podepíše," doplnil.

Akademický sochař Antonín Kašpar prozkoumal 4. listopadu vnitřek pomníku Jana Husa

Generální oprava Husovy sochy byla naposledy provedena v roce 1965. Pak se pravidelně, po osmi letech, ošetřoval její povrch.
Husův pomník navrhl sochař Ladislav Šaloun, jeden z hlavních protagonistů české secese. Stavět se začal roku 1903, dokončen byl roku 1915; podle Filipa rakouské úřady sice stavbu pomníku připomínajícího známého kacíře sice povolily, ale vzhledem k tomu, že Rakousko-Uhersko bylo ve válce, ji nedovolily odhalit.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz