16. března 2018 15:58, aktualizováno  18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD by chtěla v Babišově vládě pět ministerstev, zmiňuje rezorty vnitra i spravedlnosti

Jiří Zimola a Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola a Jan Hamáček. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V pražském Lidovém domě se v pátek odpoledne sešlo užší vedení sociální demokracie. Předseda strany Jan Hamáček informoval ostatní lídry o postupu vyjednávání o vládě s hnutím ANO. Vedení ČSSD zatím nediskutovalo o tom, o jaká ministerstva by se měla strana ucházet při jednáních o vládě, stála by však o pět resortů.

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček novinářům po pátečním zasedání předsednictva ČSSD řekl, že by za důstojné považoval obsazení pěti resortů. Usilovat by podle něj strana měla o ministerstva blízká svému programu, ale také o ta, kde má hnutí ANO střet zájmů.

Podle poslance Antonína Staňka by měla mít zájem především o oblasti, které jsou pro stranu typické. „Tedy oblast sociální, zdravotnictví, ale také nějaké silové ministerstvo, hovořilo se o ministerstvech spravedlnosti či vnitra,“ uvedl.

„Současně jsou to resorty, které souvisí s tím střetem zájmů, který je na straně hnutí ANO. Je to o kombinaci těchto faktorů, konkrétní resorty jsme ale neprobírali,“ uvedl. Ve vládě by mohl existovat standardní systém pojistek pro řešení sporů. „Nikdy jsme nehovořili o právu veta,“ uvedl. Použít by se dala ustanovení poslední koaliční smlouvy, dodal.

Poslanec Jaroslav Foldyna připomněl, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) čelí trestnímu stíhání kvůli případu Čapího hnízda. „Jednou z věcí by mělo být minimálně ministerstvo spravedlnosti nebo vnitra, které má tyto věci na starosti,“ uvedl. K jednáním by rovnou přizval i komunisty. Členy vlády za ČSSD by podle něj neměli být poslanci, což se týká i šéfa strany Hamáčka. „Ale je to otázka k diskusi, není to žádné ultimátum,“ dodal.

Hamáček novinářům řekl, že na první schůzce od únorového sjezdu seznámil členy předsednictva s postupem dosavadních vyjednávání s ANO. Za klíčové označil to, že ANO nyní jedná pouze s ČSSD a to, že cílem má být koaliční uspořádání. „Diskuse byla relativně rozsáhlá, nicméně ve finále předsednictvo mou zprávu schválilo,“ uvedl. Od pondělí podle něj budou jednat experti obou stran, aby se brzy dostali na úroveň, kde je v debatě o programu ANO s KSČM.

Ambicí sociálních demokratů je pokročit v jednáních co nejdál před dubnovým pokračováním sjezdu. Po něm by se mohlo uskutečnit případné vnitrostranické referendum o tom, zda by měla ČSSD do koalice s ANO za vyjednaných podmínek skutečně vstoupit. Babiš v pátek uvedl, že je na referendum sociálních demokratů připraven počkat.

Ne všichni poslanci ČSSD by hlasovali pro vládu, myslí si Babiš

Babiš v pátek na závěr svého jednání o drogové problematice novinářům řekl, že dohodu mezi ANO a ČSSD by mohli stvrdit všichni poslanci obou stran. Zdůvodnil to spekulacemi, že všichni poslanci sociální demokracie by nemuseli hlasovat pro vládu, i kdyby se na ní strany domluvily. „Jsou takové spekulace, že to bývalé vedení (ČSSD) je zásadně proti,“ uvedl. Právě bývalý premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka přitom podle něj zničil minulý kabinet.

Staněk novinářům řekl, že na předsednictvu očekává informace, totéž uvedl i Foldyna. „Je třeba více jednat se zástupci poslaneckého klubu a lidé z regionů nemají žádné informace,“ řekl Foldyna. Dovedl by si představit větší intenzitu jednání vedení s poslanci i zástupci sociálnědemokratických krajů.

Olomoucký primátor Staněk trvá na tom, aby účast ve vládě potvrdilo vnitrostranické referendum, jak s tím počítali nově zvolení lídři strany. „Jednou jsme řekli, že to bude referendum, tak by to mělo být referendum, myslím, že nemá smysl tady z toho problému utíkat,“ řekl. Také podle Foldyny jde o věc, která patří k rozhodování jednoznačně všem členům.

Babiš zopakoval, že ČSSD je jedinou stranou, se kterou bude ANO nyní jednat. „Pokud domluvíme nějaké podmínky, tak potom určitě v případě pozitivního rozhodnutí sjezdu (ČSSD) bychom na to referendum počkali,“ řekl Babiš.

Předsednictvo strany v pátek také probíralo podzimní senátní volby. Na Rokycansku bude obhajovat funkci Milada Emmerová, na Domažlicku Jan Látka. Ve volebním obvodu Třebíč se rozhodne mezi Naděždou Dobešovou a Vladimírem Černým. V doplňovacích volbách na Zlínsku bude za ČSSD usilovat o zvolení senátorem Radim Jünger.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.