24. září 2011 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vedení ČT asi lidi zapletené s KSČ přitahuje, soudí historik Blažek

Ředitel ČT Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel ČT Petr Dvořák. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vstup do KSČ krátce před revolucí nemůže být vnímán jako polehčující okolnost. Naopak svědčí o morálním profilu člověka, soudí historik Petr Blažek.

LN Nový šéf ČT Petr Dvořák opakovaně tvrdí, že byl jen kandidát na členství v KSČ. Údaje z Národního archivu jej však usvědčují, že do strany vstoupil krátce před listopadem 1989. Je možné, že skutečně o svém přijetí nevěděl?
To si nemyslím. Těžko věřit, že si nepamatuje, kdy tam vstoupil. A i kdyby, dvouletá kandidátská lhůta, která tehdy platila, už nutila lidi, aby se účastnili stranického života.

LN Dalším argumentem na jeho obhajobu má být to, že v tak krátké době se nestihl s režimem vůbec zaplést...
Opět: kandidátská lhůta jej už určitým způsobem zavazovala. Navíc do strany vstoupil v době, kdy komunistické ideologii nevěřili často ani samotní představitelé režimu. Je to spíše morální otázka, svědčí to o jeho, dejme tomu, rozhledu či morálním profilu.

VÍCE KE KAUZE:


LN Vadí vám jako historikovi, že ředitel nejdůležitější veřejnoprávní instituce se zapletl s KSČ?
Lustrační zákon pamatuje jen na výraznější případy spolupráce. Tohle je opravdu spíše morální záležitost, to nepřísluší hodnotit historikům, ale Radě ČT. Kdybych v ní seděl, tak by mně to vadilo. Je pravda, že Česká televize takové typy lidí nějakým způsobem přitahuje. Stačí vzpomenout na minulé vedení – Lambert milicionář (na Františka Lamberta, tehdy vrchního a programového ředitele ČT, v roce 2007 prasklo, že byl členem Lidových milicí – pozn. red.), Janeček v Palcátu (exšéf ČT Jiří Janeček rovněž zatajil, že byl členem KSČ, vedl navíc táborský komunistický týdeník Palcát – pozn. red.)...

LN Je možné, že by údaje v centrální kartotéce lhaly?
S takovým případem jsem se nesetkal. Jsou tam miliony záznamů, není asi v silách vše jednotlivě prověřit, ale pokud je tam jeho jméno uvedeno a shoduje se datum narození, mělo by to sedět.

ČTĚTE TAKÉ:


LN Takže vylučujete, že by to mohlo být účelově změněno?
Údaje byly převzaty z členské kartotéky či archivu ÚV KSČ. Těžko by s kartami někdo manipuloval, aby někoho mátl. Proč by to dělal? A hlavně, veřejnosti byla kartotéka ještě poměrně nedávno neznámá. Otevřeně se o ní začalo hovořit zhruba před pěti roky. Pan Dvořák byl navíc v roce 1991, kdy k předání archivu došlo, bezvýznamným členem strany podobně jako bezmála dva miliony dalších lidí.


vrkVladimír Křivka