30. ledna 2019 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Velká čtyřka‘ se sešla na Hradě. Ústavní činitelé zde jednají o zahraniční politice

Prezident Miloš Zeman Pražském hradě sešel s ústavními činiteli k české... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman Pražském hradě sešel s ústavními činiteli k české... | foto: ČTK

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dorazili na Pražský hrad, kde ve středu budou jednat s prezidentem Milošem Zemanem o zahraniční politice. Za hodinu by je na jednání měli doplnit ministři vnitra, zahraničí a obrany Jan Hamáček, Tomáš Petříček (oba ČSSD) a Lubomír Metnar (za ANO). Hlavní body jednání by měly být zahraniční cesty, evropská agenda, zajištění pracovní síly ze zahraničí nebo české předsednictví visegradské skupině, které začne v polovině roku.

„My bychom se mohli nazývat velká čtyřka jako ústavní činitelé. Ale nepochybuji o tom, že naše opozice nás bude nazývat banda čtyř. A protože jsme byli všichni demokraticky zvoleni, tak si z toho nic neděláme,“ řekl Zeman svým hostům na úvod jednání.

Koordinační schůzka k české zahraniční politice se naposledy na Hradě konala loni v polovině září. Prezident, premiér, předsedové obou komor Parlamentu a ministři obrany a zahraničí se na těchto jednáních pokoušejí sladit své postoje k důležitým zahraničním tématům. Setkání by se mělo konat pravidelně přibližně jednou za čtvrt roku. Na středeční schůzku byl pozván i ministr vnitra a šéf ČSSD Hamáček.

Nynější schůzka bude první, které se bude účastnit i Petříček. Zeman šéfa diplomacie opakovaně kritizoval, označoval ho přitom za loutku nebo za amatéra. Spory spolu měli mimo jiné kvůli rozdílnému pohledu na konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou v Azovském moři, kde Petříček zastával stejné postoje jako jeho kolegové ze zemí Evropské unie. Rozdělení středeční schůzky na dvě části je netradiční, v minulosti se vždy všichni aktéři setkání účastnili od začátku.

Jedním z bodů jednání by měly být i oslavy výročí historických událostí, která připadají na letošní rok, mimo jiné březnové 20. výročí vstupu ČR do NATO.

Lze předpokládat, že politici se v rámci debaty nevyhnou ani některým ožehavým tématům, která se týkají například vztahů s Čínou a bezpečnostního rizika, které pro ČR podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a tajných služeb představují čínské firmy Huawei a ZTE. Petříček by také mohl své kolegy seznámit s výsledky své cesty na Ukrajinu, která se potýká s ruskou agresí na Krymu a se separatisty na východním území.

ČTK

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.