20. března 2018 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Velvyslancem ve Vatikánu se stane Václav Kolaja. Ve funkci nahradí Pavla Vošalíka

Českým velvyslancem ve Vatikánu se stane Václav Kolaja. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českým velvyslancem ve Vatikánu se stane Václav Kolaja. | foto: ČTK

PRAHA Českým velvyslancem ve Vatikánu se stane Václav Kolaja. Vatikán mu udělil takzvaný agrément, tedy souhlas. Ve funkci nahradí Pavla Vošalíka. Do země by měl odcestovat na začátku května, pověřovací listiny poté předá papeži Františkovi.

Hrad vzdal boj o post velvyslance ve Vatikánu. Forejt jím nebude

Kolaja do konce roku 2017 působil za KDU-ČSL jako politický náměstek na ministerstvu zahraničních věcí. Vystudovaný historik předtím v Černínském paláci zastával pozici kybernetického koordinátora. Na ministerstvu pracuje 22 let a postupně působil na zastupitelských úřadech v Londýně, Washingtonu a stávka na stálém zastoupení ČR při EU. V roce 2009, kdy Česko předsedalo Evropské unii, vedl pracovní skupinu Rady pro všeobecné záležitosti a koordinoval vztahy s Evropským parlamentem.

Vošalík na pozici ambasadora působil téměř deset let. Dlouhou dobu byl za jeho pravděpodobného nástupce považován bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, kterého prosazoval prezident Miloš Zeamn. Jeho nominace ale spadla pod stůl kvůli aféře s kompromitujícím videem. Lidové noviny loni v srpnu uvedly, že Hrad na Forejtově vyslání trvá, zatímco vláda prosazuje na místo právě Kolaju.

Václav Kolaja (46)

- Václav Kolaja, narozený v červnu 1971, je kariérní diplomat, na ministerstvu zahraničních věcí působí od roku 1996, do letošního ledna byl rok a půl politickým náměstkem, nominovali jej lidovci. Vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, na MZV začínal v odboru protokolu, poději se zaměřil na vztahy s Evropskou unií. Působil na zastupitelských úřadech v Londýně, Washingtonu a na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu.

- V roce 2009, kdy Česká republika předsedala Radě EU, vedl Kolaja pracovní skupinu Rady pro všeobecné záležitosti a koordinoval vztahy s Evropským parlamentem. Předtím, než v červnu 2016 nastoupil do funkce politického náměstka tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD), působil v Černínském paláci jako kybernetický koordinátor. O tom, že by se Kolaja mohl stát velvyslancem ve Vatikánu, se začalo hovořit loni v létě.

- Dosavadního velvyslance u papežského stolce Pavla Vošalíka, který funkci zastává už desátým rokem, měl přitom podle původních plánů nahradit někdejší šéf protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt, odjet měl po skončení mandátu Václava Klause (prezidentem byl 2003 až 2013). Bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg podle informací ČTK Forejta nejprve odmítal, nakonec souhlasil a vláda jmenování schválila.

- Miloš Zeman však po zvolení do čela státu uvedl, že Forejt bude ve funkci na Hradě pokračovat. V dubnu 2015 při audienci u papeže Františka pak Zeman Forejta představil jako budoucího velvyslance. Řada diplomatů včetně ministra zahraničních věcí Zaorálka hlavu státu za toto vyjádření kritizovala, bývalý velvyslanec ve Vatikánu Pavel Jajtner dokonce Zemanovy výroky označil za nátlak na Svatý stolec.

- Forejt dokonce v červnu 2015 v souvislosti s nominací na post velvyslance ve Vatikánu nastoupil do služebního poměru na ministerstvu zahraničí, zůstával ale na Hradě a měl na MZV neplacené volno. Snahy o jeho vyslání do Vatikánu ovšem vzaly zasvé koncem roku 2016 po aféře s kompromitujícím videozáznamem. Na jeho existenci upozornila média v prosinci 2016, Forejt krátce poté odešel z hradního protokolu a začátkem roku 2017 ukončil i služební poměr na ministerstvu zahraničí.

- Zeman se přitom Forejta zastal ještě po jeho odchodu z Pražského hradu. "A já udělám všechno pro to, aby se naplnil jeho sen, to znamená, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu," prohlásil prezident v rádiu Impuls. Podobě hovořil v lednu 2017 i v rozhovoru pro server Blesk.cz, kdy uvedl, že je Forejt ve Vatikánu přátelsky přijímán a bude záležet jen na této zemi, zda mu udělí souhlas, aby se tam stal velvyslancem.

- Forejt se vrátil do hry ještě později. Lidové noviny na konci loňského srpna uvedly, že Zeman poté, co byl odmítnut jeho návrh na nominaci bývalého ministra dopravy Gustava Slamečky na místo velvyslance v Jižní Koreji, zablokoval nominaci Václava Kolaji na velvyslance ve Vatikánu a požadoval, aby vláda požádala o agrément pro Forejta.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz