15. února 2018 18:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další velvyslanectví v Moskvě dostávají obálky s bílým práškem. Jedna je i na ambasádě v Česku

Obálka dopisu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka dopisu | foto: Reprofoto

MOSKVA Obálku s bílým práškem dostávají v Moskvě další velvyslanectví, je jich už deset a další mohou přibývat. Prášek obsahuje insekticid fipronil, nebezpečný údajně není.

Informace o rozesílání obálek s bílým práškem zahraničním diplomatickým misím se v ruských médiích objevily ve středu. Mluvčí českého ministerstva zahraničí potvrdila, že zásilka s podezřelým obsahem přišla i na české velvyslanectví.

Ruská agentura dnes napsala, že obálky byly zřejmě odesílány v jednom dni a adresátům docházejí postupně. „Je jich deset a možná to není konečný počet,“ řekl agentuře TASS nejmenovaný záchranář.

Prášek k hubení hmyzu v obálce dostala podle agentury Interfax velvyslanectví Maďarska, Francie, Rumunska, České republiky, Bulharska, Nizozemska, Polska a několik dalších. TASS k výčtu dodal ambasády USA, Itálie, Kanady a zastoupení OSN.

Všechny obálky podle zdroje Interfaxu poslal stejný odesílatel

Po doručení přijely k velvyslanectvím mobilní laboratoře ministerstva pro mimořádné situace, aby rychle vyhodnotily, zda obsah není radioaktivní a jaké má chemické složení. Následně obálky předali policii k podrobnějšímu zkoumání.

Podle informací ruské policie byl při analýze prášku nalezen insekticid fipronil. Látka bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé, a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je mírně toxická. Podle ruské policie nepředstavuje žádné nebezpečí.

Fipronil se ocitl v centru pozornosti loni v létě, kdy se na mnoha evropských trzích objevila vejce se zbytky této látky. V Evropě pak byly vybity miliony slepic.

ČTK
Y. Yoan Fetsyshkanyn žVaněk, nástup:-)) 23:19 16.2.2018