Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velvyslanec realitním kouzelníkem. Za vilu v hodnotě 24 milionů zaplatil šest

Česko

  5:00
PRAHA - Na začátku byly pozemky za 3,4 milionu, na konci vila na žádané adrese za 24 milionů. Exministr a nynější velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský (KDU - ČSL) prokázal nevídaný realitní talent. Díky těžko uvěřitelné transakci si pořídil luxusní bydlení, na které by s příjmem státního zaměstnance nemohl dosáhnout. Podivínský odmítá, že k domu přišel nekalým způsobem, realitní makléři však nad jeho majstrštykem kroutí hlavou.

Tomáš Podivínský foto: Dan MaternaMAFRA

„Jedinečný vilový projekt situovaný v Praze 5 najdete v atraktivní lokalitě svažující se nad Velkou Chuchlí, přímo nad chuchelským závodištěm,“ láká potenciální zákazníky web společnosti Vily Chuchle. Již na první pohled je jasné, že nejde o bydlení pro každého. Nejlevnější domy v nabídce začínají na 15 milionech, na ten nejdražší si zájemce musí připravit 30 milionů korun.

Jednu z vil s výhledem na Prahu o velikosti 6+kk a užitnou plochou 268 metrů čtverečních získal velvyslanec letos v únoru. K dispozici má dvě garážová plus dvě venkovní stání pro auta a pozemek zhruba o 800 metrech čtverečních. To vše oficiálně za 24,2 milionu korun.

Pozemky v Klánovicích, které prodal Tomáš Podivínský, prozatím leží ladem.
Pozemky v Klánovicích, které prodal Tomáš Podivínský, prozatím leží ladem.

Podivínský přitom s výjimkou dvou let pracoval celou svoji profesní dráhu jako úředník, politik a diplomat. Vyvstává tak otázka, z čeho zaplatil bydlení na adrese oblíbené například mezi nejlépe placenými manažery elektrárenského gigantu ČEZ.

Žádné čáry máry

„Žádné čáry máry v tom nejsou, jen selská úvaha a trpělivost čekat, až se naskytne příležitost k výhodné koupi i k výhodnému prodeji,“ snaží se nynější diplomat a exministr životního prostředí Rusnokovy vlády rozptýlit pochybnosti vznikající při pohledu do katastru nemovitostí.

Aby bylo možné transakci rozklíčovat, je nutné se vrátit do let 2003 a 2005, kdy Podivínský pracoval jako ředitel kabinetu ministra zahraničí. V pražských Klánovicích pořídil nejprve dva stavební pozemky o celkové rozloze 1500 metrů čtverečních za 2,25 milionu korun, dva roky na to pak od stejné prodávající dokoupil za stejných podmínek sousední dva pozemky o rozloze 706 metrů čtverečních za 1,18 milionu. Za 3,4 milionu tak získal pozemky o výměře 2 200 metrů čtverečních, metr čtvereční ho tak vyšel na 1 545 korun.

Střih. Rok 2015. Podivínský se společností Vily Chuchle domlouvá na výměně těchto pozemků, které si cení na 21,8 milionu korun, tedy na bezmála na 10 tisíc korun za metr čtvereční. Na oplátku získává novostavbu za 24,2 milionu korun. Doplácí tak 2,4 milionu korun, jak uvádí směnná smlouva, kterou server Lidovky.cz získal z katastru nemovitostí.

Vyměnil jsem panelák naplacato

Tomáš Podivínský

  • v letech 1993 - 95 působil jako ředitel exportu vzduchotechnické firmy Janka a.s. Praha
  • od roku 1996 pracoval jako poradce vrchního ředitele sekce ekonomické a informační ministerstva zahraničí
  • v letech 2003-2005 byl ředitelem kabinetu ministra zahraničí
  • 2005 - 2009 generální konzul v Drážďanech
  • v letech 2011 – 2012 byl náměstkem Státního fondu životního prostředí, kde měl na starost program Zelená úsporám
  • mezi roky 2012 – 2013 náměstkem ministra životního prostředí
  • v letech 2013 – 2014 ministrem životního prostředí a poslancem Parlamentu ČR
  • od roku 2015 velvyslanec v Německu

„Jde o nádherné zasíťované pozemky. Jenže bych neměl finanční sílu ani čas postavit na nich dům. Takže pro mě bylo řešením získat v Chuchli na pozemku o třetinové rozloze hotový dům. Je to tak trochu panelák naplacato, ale je to hotové bydlení. Když to zestručním, zaplatil jsem pozemkem a doplatil na cihly,“ vysvětluje Podivínský.

Jeho příběh však trpí dvěma zásadními trhlinami. Podle většiny realitních makléřů oslovených serverem Lidovky.cz přišel k pozemkům podezřele levně a prodal je naopak neuvěřitelně draho. Jeho zhodnocení tak spadá do říše snů.

„Jestli to v té době koupil za cenu 1500 za metr čtvereční, tak to je hodně nízko. Mám klienta, co v Klánovicích žije léta, má tam vilu a pozemek 1500 za metr čtvereční tam kupoval ne před deseti, ale před 25 lety. To by tak odpovídalo,“ říká Magdalena Svatková z kanceláře Svoboda&Williams.

Nepravděpodobný je podle ní i prodej 10 tisíc korun za metr čtvereční. „Naposledy jsme tam prodali rohový pozemek za 7500 korun za metr čtvereční. Ty nejlepší pozemky se mohou vyšplhat až k 8 500 korunám,“ podotýká.

10 tisíc za metr čtvereční? Nesmysl

Jako podezřelý se obchod jeví i specialistce na Klánovice Michaele Hýžové. „To mně přijde strašně moc. Ceny za metr čtvereční se pohybují kolem 6,5 tisíce korun. Opravdu lukrativní pozemek se může vyšplhat na 8 tisíc. Deset tisíc je nesmysl,“ myslí si.

A do třetice, Podivínského výměna je přinejmenším zvláštní i podle Jana Zachystala z kanceláře RE/MAX. „Koupě pozemku za výhodnější cenu není výjimečná, občas prostě někdo potřebuje prodat rychle. Ale jestli správně rozumím, dotyčný ‚koupil‘ od developera výměnou za pozemky rodinný dům. Developer tedy získal pozemky v hodnotě zhruba 6 tisíc za metr čtvereční za cenu skoro 10 tisíc za metr čtvereční. To úplně nedává smysl, ještě jsem se s ničím podobným nesetkal,“ diví se.

Prodejní cena se nezdá ani vedoucímu odboru výstavby v Klánovicích Antonínu Rezkovi. „To někdo pěkně prodal, to je super cena, tedy ne pro kupujícího,“ glosuje. Současně ale připouští, že na 10 tisíc za metr čtvereční lze v Klánovicích dosáhnout. „Běžná cena pozemků je u nás mezi 8 až 14 tisíci korunami,“ vypočítává.

Pozemky v Klánovicích, které prodal Tomáš Podivínský, prozatím leží ladem.

Pasou se tam ovce

Obchod by dával smysl, kdyby s pozemky společnost Vily Chuchle měla jasné plány, avšak podle Rezka se na pozemcích prozatím nic neděje. Klánovický úřad zatím neeviduje ani žádost o stavební povolení. „Jsou to prázdné pozemky, možná se tam tak pasou ovce,“ komentuje Rezek.

Ekonomický poradce Tomáš Hlaváč mluví v souvislosti s velvyslancovým realitním kouskem rovnou o praní špinavých peněz. „Podle mého to nese jeho znaky. Pan Podivínský pořídil vilu v Chuchli v ceně 24 milionů celkem za 5,7 milionu. To je částka, kterou si jako státní zaměstnanec zdůvodní. Peníze mohl dát prodávající bokem,“ spekuluje Hlaváč.

Podivínský si i přes pochybnosti odborníků za svoji transakcí stojí. „Paní prodávající potřebovala tehdy rychle prodat a rychle hotovost. Když kupujete, tak musíte kupovat výhodně, a tato situace tuto možnost dala - tak jsem ji využil,“ tvrdí.

Musíte prodat výhodně

S podobným vysvětlením přichází i v případě směny. „Musíte přeci prodat výhodně. A ono to ani taky jinak nejde, když si spočítáte, že si na tu investici musíte půjčit v bance, platíte úroky, každoroční inflace k tomu, po dobu 10 let, investujete tam peníze, udržujete ten pozemek,“ vypočítává.

Obchod se podle všeho zdá výhodný i společnosti Vily Chuchle. „Troufnu si odhadnout, že rovinatý pozemek s přivedením všech sítí o stejné velikosti, na kterém při povoleném koeficientu smíte postavit velký dům, za cenu 6 tisíc korun v Klánovicích nepořídíte. Naopak, po celou dobu, co s tímto pozemkem pracujeme, máme neustálé dotazy na jeho prodej za podobnou cenu, za kterou jsme jej pořídili,“ argumentuje zástupce firmy Jakub Sklenka. Na pozemcích plánuje podle něj společnost projekt určený dalšímu klientovi.

Jeho společnost prý na výměně s exministrem vydělala z marketingového hlediska, prodali mu totiž vzorovou vilu ze třetí etapy projektu, díky níž pak nalákali další klienty. „Pro naši společnost prodej vily Podivínskému neměl charakter ani zisku ani prodeje co do čistého příjmu, finančně měla neutrální charakter,“ připouští Sklenka. Jak Podivínský, tak Sklenka vylučují jakékoliv pochybnosti kolem výměny vily za pozemky, jednání o směně unisono popisují jako náročná.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!