Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Národ pohasl – veřejná sbírka chce zachránit dům Jana Palacha

Iniciativa Národ pohasl se snaží získat prostředky na odkoupení rodného domu Jana Palacha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iniciativa Národ pohasl se snaží získat prostředky na odkoupení rodného domu Jana Palacha. | foto: facebook.com/narod.pohasl

PRAHA Chátrající rodný dům Jana Palacha ve Všetatech na Mělnicku by se měl proměnit v muzeum, které by připomínalo jeho odkaz. S nápadem přišel grafik Jan Poukar, který se na projekt s názvem Národ pohasl snaží získat finance. Veřejnou sbírku už podpořila řada významných osobností.

Dům ve středočeských Všetatech zeje prázdnotou. Uvnitř je nepořádek a okna jsou vytlučená. Návrh proměnit obydlí v dezolátním stavu do podoby muzea, které by připomínalo nejen čin Jana Palacha, ale i dalších „živých pochodní“, nevzešel od odborné veřejnosti, ale přišel s ním mladý nadšenec.

Před rokem založil grafik Jan Poukar občanské sdružení Národ pohasl a začal shánět na rekonstrukci peníze. Dohodl se s majitelem nemovitosti a odhadl náklady na opravy a zřízení muzea. Celkem by projekt měl vyjít na zhruba pět milionů.

Rozhovor s Janem Poukarem zde najdete v něděli

„Když se to rozjíždělo, věřil jsem, že najdu tři nebo čtyři velké národní firmy, které peníze dají, protože ctí odpovědnost za naši zem. Ale takové firmy jsem bohužel nenašel,“ popsal Poukar serveru Lidovky.cz začátky projektu.

Další Poukarova cesta tak vedla na radnici ve Všetatech, kde ale příliš nepochodil. Rozpočet malé obce na takový projekt rozhodně nestačil. Podporu se ale podařilo získat v Mělníku a u Středočeského kraje. Chaos, který na úřadě vznikl po nedávné korupční aféře exhejtmana Davida Ratha, však naději získání grantu zase o něco vzdálil.

Projekt podporují červené náramky

Celý projekt má ale ještě společenskou rovinu. „Trochu to stojí, snažím se vymýšlet různé cesty. Teď už nemusí primárně jít o to sehnat do roku ten dům, ale už je to taky trochu osvěta pro veřejnost. Aby lidi začali přemýšlet,“ říká Poukar.

Rozhodl se tak vytvořit veřejnou sbírku, do které by lidé mohli přispět zakoupením červeného náramku nebo odznáčku s Palachovou podobiznou. Kožený náramek stojí 300 korun a kromě facebookové stránky ho půjde zakoupit i na hudebním festivalu Benátská noc na Malé Skále.

ČTĚTE TAKÉ:

„Snažil jsem se, aby byl každý kus originál, proto mají na sobě unikátní pořadové číslo. Zatím se jich prodalo zhruba sto. Stále je ale primární, že sháníme finance u firem,“ dodává Poukar.

Projekt se rozhodla podpořit řada významných osobností jako například Tomáš Halík, Michal Hrůza, Jan Kraus, Marta Kubišová, Tomáš Mašín či Karel Schwarzenberg.

Jejich autorita má podle Poukara rozšířit povědomí o nápadu mezi širokou veřejnost. „Neměl jsem po nich velké požadavky. Snažím se, aby tu zprávu šířili okolo. Jsou to lidé, kteří mohou poskytnout cenné kontakty.“

Jan Palach

Jan Palach

Jan Palach (11. srpna 1948 – 19. ledna 1969) byl studentem historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který na protest proti potlačování svobod po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem spáchal 16. ledna 1969 sebevraždu sebeupálením v horní části Václavského náměstí v Praze.

Na následky rozsáhlých popálenin tři dny poté zemřel na Klinice popálenin FNKV a LFH UK v Praze.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...