Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Vesecká padla. Do Hradce se nevrátí

Česko

Vláda rozhodla, že novým nejvyšším státním zástupcem bude Pavel Zeman. Současná šéfka žalobců skončí k 1. lednu 2011

PRAHA Renata Vesecká má smůlu. Ve středu ji vláda odvolala z křesla nejvyšší státní zástupkyně. Podle zjištění LN navíc prakticky přišla o šanci vrátit se do čela Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Tam jí tři ministři spravedlnosti, kteří se od roku 2005 po jejím boku vystřídali v čele resortu, „drželi místo“.

O návrat Vesecké do čela královéhradeckých žalobců nestojí nikdo z těch, kteří o ní budou rozhodovat – ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ani český zástupce v Eurojustu Pavel Zeman, který ji od 1. ledna příštího roku ve funkci vystřídá.

Zeman zatím „zadní vrátka“ pro Veseckou oficiálně nezavřel: „Ponechám to teď bez komentáře. Nebylo by fér se k tomu nyní vyjadřovat.“ Dobře informovaný zdroj, který je s ním v kontaktu, který ale nechtěl být jmenován, však LN řekl, že Zeman Vesecké žádnou funkci nesvěří – obává se prý totiž, že by ho to hned na začátku znedůvěryhodnilo. Stejný zdroj také odmítl, že by „uklizení“ Vesecké do Hradce bylo součástí nějaké širší zákulisní dohody: „Žádné dohody, které se týkají personálních kroků, nebyly činěny.“

Pospíšil otevřeně říká, že si Veseckou v žádné vedoucí funkci osobně nepřeje, musí se ale ještě na jejím osudu dohodnout se Zemanem: „Vzhledem k tomu, že paní Vesecká byla odvolána, nedomnívám se, že by měla v rámci státního zastupitelství zastávat jakoukoliv vedoucí funkci. Jak to dopadne, ovšem zatím nevím, je to o diskusi s novým nejvyšším státním zástupcem.“ Pokud nebude sama chtít, Vesecká přesto z justice nezmizí. Podle Pospíšila má totiž „zákonné právo být řadovou státní zástupkyní Nejvyššího státního zastupitelství“. Konec kvůli Čunkovi O možnosti, že by si Vesecká mohla po svém odvolání podržet vliv a stát se šéfkou královéhradeckých žalobců, se spekuluje již dlouho. Veseckou totiž v čele královéhradeckých žalobců nahradila na podzim 2005 Anna Jahodová, avšak jen jako „pověřená osoba“. Všech zbylých sedm krajských státních zastupitelství má přitom v čele ministrem řádně jmenovaného šéfa.

Toto provizorium vydrželo celých pět let a Pospíšil navíc na začátku října v televizi Prima připustil, že návrat Vesecké není vyloučený: „Nechci v tuto chvíli říci, že bych ji jmenoval, ale je to jedna z úvah.“ Proti možnosti návratu Vesecké do Hradce se pak zvedla vlna odporu a zhruba dvě stovky žalobců podepsaly petici, ve které Pospíšila žádali, aby této možnosti zamezil.

Za pád Vesecké může kauza Čunek a následná aféra justiční mafie. Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová totiž Veseckou a spol. nazvala kvůli zasahování do vyšetřování bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka „justiční mafií“. Vesecká za to Benešovou zažalovala – soud jí ale nedal za pravdu a medializace případu zničila její pověst.

Autor: