Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanův novinář snů? Šlo nám jen o živé vysílání, odmítá Hrad kalkul

Wimbledon

  7:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman si Frekvenci 1 k tradičním rozhovorům na způsob Hovorů z Lán zřejmě nevybral náhodou. Pořad moderovaný Lubošem Xaverem Veselým mohl být pro Hrad sázkou na jistotu. Veselý své hosty nezahání do kouta, naopak.

Prezident Zeman byl v dobré náladě. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Přestěhování pořadu z média veřejné služby do komerčního rádia mohlo mít hned několik důvodů. Kritici však nyní hovoří o kalkulu.

„Namísto sebemenší sebereflexe po verdiktu, který Zemanovi zapovídá živé natáčení v Českém rozhlase, angažuje hlava státu pro příští seriál svých obhroublostí snad nejkontroverznější politický pořad mezi českými médii. Prezidentův výběr v ničem nepřekvapuje: Pressklub rádia Frekvence 1 trhá ve vstřícnosti k některým politikům už nějaký čas rekordy,“ napsal publicista a Veselého bývalý kolega Zdeněk Šarapatka. Podle něj Zeman našel „novináře snů“.

Kritika je novinářská impotence, brání se Veselý

Zároveň poukazuje na rozdílný přístup moderátora k hostům a údajné vztahy kontroverzními postavami. „Defilé mediálních lobbistů od Tvrdíka po Mrnkovou tu nebrala konce stejně, jako přátelská přípravka moderátora na Pressklub s jejich klienty a vybranými exponenty napříč partajemi i byznysem,“ pokračuje Šarapatka a doplňuje, že Veselý měl blízko k některým mocným politickým špičkám.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Hrad odmítá, že si Frekvenci vybral kvůli dobrému vztahu prezidenta s moderátorem. „Zásadní je, že Frekvence 1 umožnila pokračovat v tradici živě vysílaných rozhovorů,“ odmítl se hradní mluvčí Jiří Ovčáček pro Lidovky.cz vyjádřit k jejich vztahu.

„Kritiku tohoto druhu beru jako vrchol novinářské impotence. Působím na Frekvenci 13 let, znám se tedy téměř se všemi politiky neb většina z nich prošla mým pořadem a mnozí z nich několikrát. Tedy známe se. Když se potkáme na ulici, pozdravíme se. Víme o sobě. S žádným z nich nejsem kamarád. S žádným nejezdím na dovolenou, nechodím do kavárny a žádnému z nich nevolám, když je mi smutno...,“ reagoval na kritiku sám Veselý.

Vedení Frekvence 1 odmítlo věc jakkoli komentovat. „Nechceme se k tomu vyjadřovat,“ napsala v krátkosti mluvčí rádia Radka Pilzová.

Nepříjemná témata přechází

Pressklub na rádiu Frekvence 1 se na internetových stránkách chlubí tím, že vysílá rozhovory s nejvlivnějšími politiky a osobnostmi, které staví proti moderátorovi Veselému. Z použití slova „versus“ mezi jménem moderátora a hosty by jeden mohl nabít dojmu, že půjde o konfrontační interview. 

Jenže jak se už několikrát ukázalo, moderátor Veselý své hosty spíše šetří a u nepříjemných témat se zdržuje jen po nutnou dobu. Tak tomu bylo i v případě živého vysílání prvního Prezidentského Pressklubu, který o víkendu vysílala Frekvence 1.

Prezident Zeman si při vysílání Hovorů z Lán připálil.
Prezident Zeman byl v dobré náladě.
Prezident během Hovorů z Lán, které moderoval Luboš Xaver Veselý (vlevo).
Prezident během Hovorů z Lán, které vysílala Frekvence 1.

V rozhovoru pro DVTV ale ředitel rádia Miroslav Škoda moderátorce sdělil, že nevidí nic podezřelého na tom, že se Veselý s prezidentem zná už několik let. „Pan Veselý je s těmi lidmi prostě ve styku, nějak vídá se s nimi a pracuje s nimi,“ odpověděl na dotaz, zda může být rozhovor mezi Veselým a politiky, které osobně zná, objektivní a nestranný. 

Přátelské rozhovory

Jak už se v minulosti ukázalo, Veselý má za sebou několik nápadně nekontroverzních rozhovorů. Například během rozhovoru s lékařem a exposlancem ČSSD Davidem Rathem, podnikatelem Ivo Rittigem nebo třeba Davidem Michalem z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta a partneři), moderátor pokládal spíše přátelské otázky, a to i přesto, že v době vysílání pořadu byli hosté představiteli velkých kauz (ukázka v boxu níže -  pozn. red.).

A Zatímco Veselý některé hosty šetří, u jiných si nebere servítky. Patrné to je například u rozhovoru s bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem či s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. V jejím případě dokonce zveřejnil informace, které mu řekla až po zhasnutí světel. Veselému se takzvaně off record (mimo záznam - pozn. red.) svěřila s tím, že má obavu, že proti ní bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec vykonstruoval kauzu.  

UKÁZKY Z ROZHOVORŮ:

  • UKÁZKA Z ROZHOVORU S IVO RITTIGEM: (rozhovor vznikl v roce 2014)

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor
--------------------
Taky bych dodal, že znalec tenisu, pokud vím z médií, tak pane podnikateli, pojďme na úvod říci, jak jste oslavil triumf paní Kvitové, tenistky?

Ivo RITTIG, podnikatel, znalec tenisu
--------------------
Tak, trumf paní Kvitový jsem oslavil zatím privátně, paní Kvitovou jsem nepotkal, jak psaly místní média, ona byla na jiném kontinentu, ale samozřejmě vítězství bylo pro mě, i když nejsem tak dobrý tenista, obrovská vzpruha, obrovská, obrovská satisfakce, že taky Čech jednou taky zvedne v tom Wimbledonu ten talíř nad tu hlavu, což je pro mě opravdu skvělý.

  • UKÁZKA Z ROZHOVORU S DAVIDEM RATHEM: (rozhovor vznikl v roce 2013)

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor
--------------------
Jaké tam byly otisky na těch penězích? Byly tam vaše otisky? 

David RATH, doktor
--------------------
Žádné. Moje otisky vůbec žádné a pokud vím, na těch penězích nejsou žádné otisky. 

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor
--------------------
Takže to spíš vypadá na profesionální.

David RATH, doktor
--------------------
Práci. 

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor
--------------------
Práci. Dobře. No a, pane doktore, ještě taková jedna důležitá okolnost od toho všeho. Jednak tady. 

David RATH, doktor
--------------------
Krátce /nesrozumitelné/ vám do toho ještě vstoupím. Dokonce moje otisky, ani, ani doktorky Pancové nejsou ani na té krabici a na jejím víku, čili tady jasně vyvracíme to, že někdo říkal, že bych do toho mohl nahlížet, protože samozřejmě když šaháte na víko a údajně tam měla šahat na něj, že jo, doktorka Pancová, oni si mysleli snad, že i já, že jo, tak vůbec ani na té krabici nejsou mé otisky, ani doktorky Pancové. 

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor
--------------------
No a ještě taková jako důležitá věc. Já jsem hledal dnes na internetu, jestli bych někde našel, jaká vlastně nakonec existuje škoda, za jakou škodu vás teda ta policie stíhá a soud soudí. Tak jaká byla škoda na Buštěhradu a na gymnáziu v Hostivicích? Tak kde se to, kde se to dočtu? 

  • UKÁZKA Z ROZHOVORU S RADKEM JOHNEM: (rozhovor vznikl v roce 2010)

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor
--------------------
Radku, ty máš být jakýmsi novým vánkem do české politiky, který sebou přináší zejména transparentnost, pakliže jsem dobře sledoval tvoje rozhovory v médiích, tak co začít od toho, kdo platí kampaň Věcí veřejných.

Radek JOHN, někdejší předseda strany /Věci veřejné/
--------------------
V České republice je to tak, že ty velké strany si zařídily, že jsou placeny ze státních příspěvků, ty příspěvky dostávají, až když jsou v parlamentu. A ty malý strany nemají jinou šanci vůbec, protože stát jim nedá, dokud nejsou v parlamentu, takže to je takovej systém, aby nikdo novej nemohl bejt. A jediný, jak si poradit, je obcházet podnikatele a žádat je, pojďte přispět na dobrou věc a na změnu a taky vás to tady štve. Já s nima mluvím, říkám, štve vás to tady, oni říkají, jasně, je to nespravedlivý, jasně, podpoříte nás a oni říkají a co za to. A já říkám, dobrej pocit. A oni říkají, no, tak na to kašlu, já když to dám parlamentní straně, tak dám milion a pod stolem dostanu deset. Čili je velmi těžké sehnat.

Zdroj: Newton

Autor: