Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Brněnské muzeum mimořádně vystavuje originály všech paleolitických venuší

Česko

  14:57
Nejstarší nalezenou keramickou sošku na světě, slavnou Věstonickou venuši, si mohou prohlédnout návštěvníci pavilonu Anthropos. Vystavuje se jen při výjimečných příležitostech, teď je k vidění na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Moravském zemském muzeu v Brně.

Mimořádně tam jsou k vidění originály všech paleolitických venuší odhalených na území Česka. Zobrazení mužů se podařilo vypátrat spíše výjimečně. Příkladem je loutka šamana z Brna vyrobená z mamutoviny, jež nemá v nálezech z evropského paleolitu obdoby, přestože se zachovala jen hlava, ruka a tělo.

„Figurky v držení šamana mohou představovat duchy předků. Jindy do nich šamani chytají duchy nemocí nebo duše lidí i zvířat, takže se stávají rekvizitami různých ceremonií,“ přibližuje Martin Oliva z Ústavu Anthropos.

V ozdobách pravěkých lidí je často ukryta hluboká symbolika jako výraz hierarchie, společenského postavení, sexuální signál, odraz náležitosti k etnické skupině či rituální prvek. Může se rovněž jednat o milodar, obětinu, ochranný nebo léčivý předmět, komunikační prostředek, součást počítacího systému nebo dokonce hudební nástroj.

„Překvapující je množství forem a typů ozdob, pro jejichž výrobu lidé využívali vedle takzvaného bílého zlata prehistorie v podobě mamutoviny také dostupné přírodní materiály. Kvůli některým schránkám, ulitám a lasturám lidé z Moravy křižovali Evropu, opracovávali je, hromadili a vyměňovali,“ líčí Martina Galetová, autorka výstavy trvající do 26. února.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!