Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věstonická venuše se vrací do Brna

Česko

  8:56
PRAHA - V Národním muzeu skončila včera nejúspěšnější výstava od listopadu 1989. Lovci mamutů přilákali do historické budovy muzea na Václavském náměstí zhruba 600 tisíc návštěvníků. Přesný počet nebyl včera v podvečer zatím znám.

Vzácná soška je pojištěna na milion korun foto: ČTK

Výstavě zaměřené na život pravěkých lovců přidávala kromě interaktivních prvků a věrných replik pravěkých chýší na atraktivitě především originální soška Věstonické venuše. Tu do Prahy za přísných bezpečnostních podmínek zapůjčilo Moravské zemské muzeum v Brně.

„Věstonická venuše se tam vrátí v úterý dopoledne. Stejně jako při cestě do Prahy bude přísně střežena členy policejního útvaru rychlého nasazení,“ uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Vzácná soška z období paleolitu je pojištěna na milion korun.

Od 11. listopadu loňského roku byli Lovci mamutů pro obrovský zájem dvakrát prodlouženi.
 
Muzeum se podle Lukeše bude snažit na nebývalý úspěch navázat dalšími výstavami.Začátkem listopadu pozve návštěvníky na výstavu nazvanou Stopy lidí, která bude mapovat cestu lidstva po Zemi i mimo ni. „Jedním z nejzajímavějších exponátů bude zapůjčená československá vlajka, kterou v roce 1972 vzal s sebou na povrch Měsíce astronaut Eugene Cernan. Měl totiž československé předky,“ vysvětlil Lukeš.

Příští rok muzeum otevře výstavu ke 190. výročí svého založení s názvem Němý svědek pohnutých dějin a chystá také překvapení k výročí 21. srpna 1968.

Výstavu, která by podle Lukeše mohla podobně jako Lovci mamutů přitáhnout velkou pozornost, plánuje muzeum na rok 2009. Má představit vznik Země a života na ní.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!