22. února 2017 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Veterináři zkontrolovali 15 podniků v Sapě. Většina měla závady, hlavně kvůli masu

Sapa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sapa (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Veterináři loni meziročně zpětinásobili kontroly v pražské libušské tržnici SAPA. Z 15 kontrol bylo 13 se závadami, navrhli pokuty za 400 000 korun, což je meziroční zvýšení na dvacetinásobek. Nejčastějším prohřeškem bylo, že provozovatelé nedokázali prokázat původ masa, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

„V areálu SAPA byly závady zjištěny u 87 procent z provedených kontrol. Ve srovnání s kontrolami v potravinářských provozech provedenými na území města Prahy, kde závady byly zjištěny v devíti procentech z celkového počtu hygienických kontrol, a dále s výsledky kontrol v restauracích, kde závady byly zjištěny v 15 procentech provedených kontrol, je to významně větší podíl kontrol se zjištěnými nedostatky,“ řekl Pejchal.

Mezi další pochybení patří neschválené skladování nebo výroba masa, veterináři během loňska zakázali uvádět do oběhu 50 tun potravin živočišného původu.

Aby tamní prodejce poučili, připravila Státní veterinární správa i článek o prodeji potravin živočišného původu ve veřejných tržnících a prodejních areálech.

Kromě areálu SAPA loni provedli i čtyři kontroly v malešické tržnici An Dong. Při všech objevili závažnější nedostatky, například prodej vajec s vyvinutými zárodky. „Bylo nařízeno neškodné odstranění produktů, případy jsou řešeny ve správních řízeních, kde jsou navrženy pokuty řádově v desetitisících korun,“ uvedl mluvčí.

V úterý veterináři informovali o tom, že nařídili podnikateli tamní prodejně Hai Xian Cheng odstranit 60 kilogramů zkažených chlazených ryb a mořských plodů a 200 kilogramů zmrazeného vepřového masa a žaludků. Pokuta může dosáhnout deseti milionů korun.

SVS dohlíží na více než 5000 podniků, které zpracovávají produkty živočišného původu nebo s nimi manipulují. Loni celkem uložili pokuty za rekordních 28,5 milionu korun.

ČTK

Dremo Personaldienstleistung GmbH
PODLAHÁŘ - Německo - prémie 500 EURO!

Dremo Personaldienstleistung GmbH

nabízený plat: 72 000 - 84 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz